Makar już nie będzie sam -dołączyła do niego Isla

Już spieszymy wyjaśniać: Makar i Isla to tygrysy amurskie –  nowe nabytki zamojskiego Ogrodu Zoologicznego. Makary przyjechał do Zamościa z ZOO w Duisburgu pod koniec sierpnia. Dwie doby temu z Helsinek do Zamościa dotarła natomiast Isla. Oba tygrysy amurskie są rówieśnikami i mają po dwa lata. Samica Isla okazała się dużo odważniejsza niż samiec Makar i dużo szybciej opuściła klatkę transportową.

Dyrekcja zoo liczy, że w przyszłości parka doczeka się potomstwa.

 

TYGRYS AMURSKI (Panthera tigris altaica)

Rząd: drapieżne

Rodzina: kotowate

Wielkość – długość – samiec 300 cm, samica 260 cm

Waga – samiec – 300 kg, samica 170 kg

Rozród – ciąża trwa około 105 dni, rodzi się 1-2 młode

Długość życia – do 15 lat

Środowisko życia – górskie lasy iglaste i mieszane w pobliżu rzek

Pokarm – duże kręgowce

Ciekawostki:

-Ze względu na środowisko życia, gdzie narażony jest na temperatury poniżej -40 oC, posiada w pachwinach i na  brzuchu około 5 cm tkanki tłuszczowej.

-Tygrys poluje najczęściej rano oraz wieczorem. Z tego też względu źrenice tygrysa, w przeciwieństwie do źrenic domowych kotów, są okrągłe. Ich wzrok radzi sobie nocą ok.6 razy lepiej od ludzkiego.

-Tygrysy nie potrafią mruczeć. Zadowolenie, podobnie jak inne koty, okazują mrużeniem lub zamykaniem oczu. Wiąże się to ze spadkiem zdolności obronnych, więc robią to wówczas, kiedy czują się komfortowo i bezpiecznie.

-W przeciwieństwie do innych wielkich kotów, tygrysy są świetnymi pływakami. Uwielbiają kąpiele i często za młodu bawią się w wodzie.

Status i ochrona – Status ochrony wg IUCN – EN (zagrożony)

( na podst. inf. zamojskiego Ogrodu Zoologicznego, foto: ZOO Zamość)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *