Lubelscy Terytorialsi na szkoleniu poligonowym

Lubelscy Terytorialsi zakończyli letnią edycję szkolenia zintegrowanego. W dniach 4-31 lipca br., w dwóch turach, intensywne szkolenia przeszło ponad 750 żołnierzy OT. Doskonalili zdolności bojowe, ćwiczyli współdziałanie z Wojskami Operacyjnymi, rozwijali nowe kompetencje w ramach reagowania kryzysowego oraz uczyli się współdziałania z innymi służbami ratowniczymi.

Tegoroczna, letnia edycja szkolenia zintegrowanego obfitowała w dynamiczne ćwiczenia na poligonie Nowa Dęba na Podkarpaciu oraz zajęcia w oparciu o bazę szkoleniową w stałych rejonach odpowiedzialności batalionów. Jednym z głównych założeń szkolenia było podtrzymanie zdolności bojowych żołnierzy OT i doskonalenie umiejętności w ramach pełnionych przez nich funkcji w pododziałach oraz wyrównywanie poziomu wyszkolenia.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalili umiejętności planowania, rozpoznania, topografii, obserwacji w terenie leśnym, prowadzenia działań nieregularnych, podnosili także swoje umiejętności strzeleckie. Odbyli ćwiczenia z pokonywania przeszkody wodnej, taktyki w terenie zurbanizowanym, organizowania patroli w terenie miejskim.

Okazją do poszerzenia wiedzy i umejętności bojowych były ćwiczenia z pododdziałami 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa. Terytorialsi z 25 batalionu lekkiej Piechoty zabezpieczali desant spadochronowy realizowany przez zwiadowców. Wspólnie prowadzono zadania rozpoznawcze i strzelania bojowe. Terytorialsi zapoznali się również ze sprzętem zwiadowców oraz zasadami i sposobami przerzutu wojsk drogą powietrzną.

Szczególny nacisk na tegorocznym szkoleniu zintegrowanym położony był również na ćwiczenia z reagowania kryzysowego i współdziałanie z innymi służbami ratowniczymi. W tym celu przeprowadzono kilka wspólnych szkoleń.

Terytorialsi pod okiem strażaków mieli okazję ćwiczyć udzielanie pomocy przedmedycznej i ewakuację osób z pojazdu przygniecionego drzewem. W innym ćwiczeniu, na zbiorniku wodnym w Nieliszu, wspólnie z ratownikami WOPR ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach na wodzie, prowadzenie poszukiwań, wydobywanie z wody osób oraz udzielanie pierwszej pomocy. Ciekawe szkolenie odbyło się również na Sitańcu, gdzie wspólnie z Policją, Strażą Pożarną i Pogotowiem Ratunkowym z powiatu zamojskiego, ćwiczono współdziałanie na wypadek wystąpienia masowego zdarzenia w komunikacji drogowej.

Kolejne szkolenie zintegrowane lubelskich Terytorialsów zaplanowane jest pod koniec września br.

kpt. Damian STANULA OFICER PRASOWY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *