Jubileusz – 30 lat od powrotu ojców franciszkanów do Zamościa

W Niedzielę Palmową (24.03) w kościele pw. Zwiastowania NMP w Zamościu pod przewodnictwem bp. diecezjalnego Mariana Rojka odbyła się uroczysta Msza święta dziękczynna w 30. rocznicę powrotu ojców franciszkanów do Zamościa.

Wprowadzenia do Eucharystii dokonał o. Andrzej Zalewski, proboszcz parafii./ Już w roku 1589, na Przedmieściu Lwowskim, stanowiącym bazę przygotowawczą do budowy Zamościa, hetman Jan Zamoyski osadził Braci Mniejszych Konwentualnych reguły św. Franciszka (OFMConv). Osiedlili się oni przy drewnianym kościele św. Krzyża, który pełnił od roku 1584 funkcje parafialne. Po przeniesieniu siedziby parafii do nowo wybudowanej kolegiaty, świątynią świętokrzyską zaopiekowali się franciszkanie. Około roku 1600 zbudowali przy niej drewniany klasztor.

więcej informacji TUTAJ

W homilii biskup Marian Rojek wskazywał na wiele okoliczności, które zgromadziły wiernych na modlitwie: Niedziela Palmowa, rocznica powrotu ojców franciszkanów i odzyskanie przez nich świątyni, zakończone dzieło odbudowy kościoła, sakrament bierzmowania udzielony podczas Mszy świętej młodzieży czy zbliżające się święto patronalne parafii. Ksiądz biskup życzył związanym ze świątynią i franciszkanami, by we wszystkich działaniach umacniała ich Chrystusowa Ewangelia.

Na zakończenie głos zabrał prowincjał warszawskiej prowincji ojców franciszkanów, o. Grzegorz Bartosik.

W wydarzeniu wzięli udział ojcowie franciszkanie, kapłani dekanatu zamojskiego, parafianie i zaproszeni goście: przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *