Informacje

1.Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

PIERWSZA DOBA
od godz. 07:30 dnia 16.08.2017
do godz. 07:30 dnia 17.08.2017
Zjawisko/stopień zagrożenia: nie przewiduje się/-

DRUGA DOBA
od godz. 07:30 dnia 17.08.2017
do godz. 07:30 dnia 18.08.2017
Zjawisko/stopień zagrożenia: Burze/1
Przebieg: Na południu województwa prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 15 mm oraz
porywami wiatru do 65 km/h.

TRZECIA DOBA
od godz. 07:30 dnia 18.08.2017
do godz. 07:30 dnia 19.08.2017
Zjawisko/stopień zagrożenia: Upał/2
Przebieg: Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna
w nocy od 17°C do 19°C.

Informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.

2.Nowe tablice informacyjne

Na zlecenie Urzędu Miasta Zamość, przy sklepie Stokrotka wykonano i zamontowano tablicę informacyjną z mapą części osiedla w granicach ulic Kilińskiego, Piłsudskiego, Kamienna. To realizacja wniosku mieszkańców motywowana potrzebą przejrzystości informacji
o lokalizacji i adresach poszczególnych budynków zlokalizowanych na tym terenie. W ramach umowy wykonano również tablicę „Bulwary Miast Partnerskich – Bulwar Sighisoary”, kilka tabliczek dot. sprzątania psich odchodów oraz odnowiono konstrukcje istniejących tablic oznaczających strefę ekonomiczną przy ul. Kilińskiego i Szczebrzeskiej. Łączny koszt to ok. 8 000zł.
W tym tygodniu pojawią się także tabliczki unformujące o poruszaniu się gokartami w parku.

3.Chodnik przy ul.Szwedzkiej do remontu

Niebawem rozpocznie się przebudowa chodnika przy ul.Szwedzkiej. W przetargu wybrano wykonawcę zadania, to zamojska firma Mawex. Inwestycja została wybrana do realizacji (przez mieszkańców osiedla) w ramach Budżetu Obywatelskiego i będzie to kontynuacja zadania rozpoczętego w roku ubiegłym. Chodnik na odcinku od ul.Topolowej do ul.Powstańców ma dł.ok.260m. Zgodnie z zawartą umową, inwestycja ma być gotowa do końca października, ale niewykluczone, że wykonawca zrealizuje ją wcześniej.

4.Nowe Autobusy i HUB komunikacyjny

Miasto Zamość podpisało preumowę z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie inwestycji obejmującej budowę węzła komunikacyjnego i doposażenia Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zamościu. Przedmiotem projektu jest zakup dziesięciu fabrycznie nowych autobusów, które pojawią się w Zamościu w przyszłym roku. Pojazdy będą w pełni klimatyzowane, zasilane olejem napędowym, z nowym wyposażeniem, zastąpią najbardziej wysłużone autobusy. Tak zwany HUB komunikacyjny, który powstanie przy ul. Peowiaków, ma integrować transport publiczny: miejski, PKP, BUS, samochody osobowe i rowery. Parking „Park&Ride” („Parkuj i Jedź”) będzie służyć integracji i tworzeniu przejazdów łączonych samochód-kolej-MZK-rower-BUS. Użytkownicy będą mogli zostawić samochód na wyznaczonym parkingu i przesiąść się na przystanku autobusu, busu, szynobusu bądź na system roweru miejskiego. Efekty realizacji projektu przeznaczone będą dla lokalnej społeczności miejskiej, podmiejskiej a także dla turystów indywidualnych odwiedzających Zamość. Ułatwiać mają transport lokalny, miejski oraz ponadlokalny, uelastycznić i usprawnić podróżowanie w stronę zrównoważonej mobilności. Pojawią się m.in. przechowalnia rowerów, stojaki rowerowe (wraz z sezonowym serwisem), paczkomat, toalety. Na parkingu zaprojektowane są miejsca ładowania samochodów i rowerów elektrycznych. Wartość projektu brutto ok 16 mln zł., zakładane dofinansowanie blisko 11 mln zł.

5.Konferencja UNESCO w Zamościu

Miasto Zamość przygotowuje się do obchodów rocznicy 25 lecia wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaplanowano m.in. jubileuszowy koncert i konferencję „Ochrona i promocja miasta Zamość inwestycją w Dziedzictwo Narodowe. 25 lat na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO” (Zamość 7 września 2017 roku).

Organizatorzy:

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
1. Miasto Zamość
2. Muzeum Zamojskie

Miejsce uroczystości – Ratusz zamojski sala „Consulatus”

Prowadzenie konferencji:
dr Dariusz Kopciowski – Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, mgr. inż. arch. Maria Gmyz – Z-ca Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Honorowy Patronat :

1. prof. Magdalena Gawin – Generalny Konserwator Zabytków
2. prof. Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski,
3. Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego,
4. Andrzej Wnuk – Prezydent miasta Zamość

Program konferencji:

9.00 – Rejestracja uczestników
9.15 – Otwarcie konferencji
· wystąpienie prof. Magdaleny Gawin – Generalnego Konserwatora Zabytków
· wystąpienie prof. Sławomira Ratajskiego – Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO
· wystąpienie prof. Przemysława Czarnka – Wojewody Lubelskiego
· wystąpienie Sławomira Sosnowskiego Marszałka Województwa Lubelskiego
· wystąpienie Prezydenta miasta Zamość
· ewentualne wystąpienia gości

10.00 – Referaty część I

1. prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka „Zamość miasto idealne. Europejskość rozwiązań urbanistycznych CITTA DI FORTEZZA Rzeczpospolitej Obojga Narodów”
2. prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Myczkowski „Kontekst krajobrazowy a ochrona miejsc niezwykłych – w tym na przykładzie Zamościa”
3. dr inż. arch. Jan Janczykowski „Twierdza Zamość na tle innych miast – twierdz Polski i Europy”
4. prof. dr hab. inż. Bogusław Szmygin, Joanna Jurczyk „Ocena wartości Zamościa z perspektywy 25 lat od wpisania na Listę UNESCO”

12.00 – przerwa kawowa
12.30 – Referaty część II
1. prof. dr hab. inż. arch. Bonawentura Maciej Pawlicki „Debaty rocznicowe – trudne pytania o przyszłość Zamościa i Zamojszczyzny na tle polityki spójności”
2. dr hab. inż. arch. Jadwiga Środulska Wielgus, dr inż. arch. Krzysztof Wielgus „Wyjątkowe i uniwersalne wartości krajobrazów warownych – na przykładzie Twierdzy Zamość”
3. prof. dr inż. arch. Jeremi Królikowski „Zamojski GENIUS LOCI”
4. dyr. Archiwum Państwowego Jakub Żygawski „ Miasto a miasto . Analiza urbanistyczna otoczenia Starego Miasta w Zamościu na podstawie dawnych opracowań kartograficznych z XVIII – XX wieku”

14.30 – obiad
16.00 – koncert przed ratuszem na Rynku Wielkim
18.00 – uroczysta kolacja w kawiarni przy Rynku Wielkim

Równocześnie na Rynku Wielkim w dniach 06 – 30 IX czynna będzie wystawa Muzeum Zamojskiego „ 25 lat UNESCO w Zamościu”. Z okazji jubileuszu miasto planuje m.in. pokaz balonów i happening (7 września) oraz koncert Breakout Symfonicznie (9 września 2017r.).

Informacje dostarczył Marek Gajewski.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *