Indonezja – spotkanie podróżnicze, z cyklu “Palcem po mapie”
Zamojski Dom Kultury serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie podróżnicze, z cyklu “Palcem po mapie”. Tym razem szykuje się darmowa wycieczka do Indonezji. Będzie to opowieść o dziewięciu miesiącach samotnej podróży, tysiącach pokonanych kilometrów, dziesiątkach odwiedzonych wysp.
16 czerwca, godz. 17.00, Zamojski Dom Kultury
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: tel. 602 475 643, email : kultura@zdk.zamosc.pl
Indonezyjska wyprawa Anny Jaklewicz zaprowadziła Ją na odległe archipelagi i w rejony zamieszkałe przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Spotkanie “INDONEZJA. PO DRUGIEJ STRONIE RAJU” pozwoli nam przyjrzeć się bliżej kilku z nich. Poznamy bissu – tzw. piątą płeć czyli androgenicznych szamanów z grupy etnicznej Bugis. Weźmiemy udział w ich rytualnym tańcu ze sztyletami i dorocznym święcie mappalili rozpoczynającym porę deszczową. U Toradżów, górali z Celebesu, przyjrzymy się niezwykłym pogrzebom organizowanym nawet kilka lat po śmierci, odwiedzimy targ bawołów, świętych zwierząt Toradżów, żeby dowiedzieć się dlaczego wartość niektórych przekracza cenę nowego samochodu.
Pokaz slajdów uzupełnią unikatowe materiały filmowe. Zobaczymy relację wideo z szamańskiego rytuału, któremu poddała się Ania Jaklewicz i dowiemy się jak indonezyjskie duchy pomagają swatać!
Anna Jaklewicz – podróżniczka, archeolożka i eko aktywistka. Autorka książek o Chinach i Indonezji. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty dla dzieci. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER.
W Sudanie uczestniczyła pięciokrotnie w pracach kilku misji archeologicznych. W podróży po Egipcie spędziła rok, w Chinach prawie dwa lata, tyle samo w Indonezji. Odwiedziła także Mongolię, Indie, Laos, Kambodżę, Tajlandię, Wietnam oraz Malezję i Singapur.
Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył jedną z nagród publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie OFF na festiwalu Trzy Żywioły. Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.
Jej ostatnia książka Indonezja. Po drugiej stronie raju” otrzymała wyróżnienie jury festiwalu MEDIATRAVEL oraz nagrodę MAGELLANA (wyróżnienie) w kategorii reportażowa książka roku 2017.
Od roku prowadzi akcję ekologiczną „Książka za worek śmieci”, za którą otrzymała EkoJanosika – nagrodę przyznawana przez Narodową Radę Ekologiczną.