Ile masz na koncie w ZUS? Ruszyła wysyłka informacji

Każdy, kto ma odłożoną choćby złotówkę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce „Informację o stanie konta ubezpieczonego”. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić wartość odłożonych składek i prognozę emerytury.

ZUS rozpoczął właśnie wysyłkę prawie 20 milionów listów z „Informacją o stanie konta ubezpieczonego”. To ustawowy obowiązek ubezpieczyciela. Szacuje się, że ponad 900 tysięcy z tej puli korespondencji trafi do mieszkańców województwa lubelskiego. Ostatnie listy mają dotrzeć do klientów najpóźniej w sierpniu.

Informacja opisuje stan konta emerytalnego na 31 grudnia 2017 roku. Zakład przygotowuje ją dla każdej osoby, która na koncie w ZUS ma zapisaną co najmniej jedną składkę. Dokument przedstawia sumę zwaloryzowanych składek oraz kwotę kapitału początkowego. Wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja zawiera również zestawienie składek emerytalnych z poszczególnych miesięcy ubiegłego roku.

Ubezpieczeni, którzy mają co najmniej 35 lat, dostają także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Pokazują, jakie świadczenie wynika z dotychczas odprowadzonych składek oraz jakiej kwoty można by się spodziewać, pracując do ukończenia wieku emerytalnego lub dłużej.

W dokumencie jest również informacja o tym, jakie świadczenia przysługują z ZUS osobom opłacającym składki na ubezpieczenia społeczne. Osoby zarejestrowane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS znajdą informację o stanie konta na swoim profilu w PUE.

przykład IoSKU

wyjaśnienia_IoSKU

Inf. Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *