III edycja Programu „Złote Szkoły NBP” rozstrzygnięta
Narodowy Bank Polski poinformował, że zakończyła się III edycja programu edukacyjnego „Złote Szkoły NBP”. Wyniki tej edycji programu ogłoszono podczas gali, która odbyła się 30 maja.
Dwie najważniejsze nagrody programu: Nagrodę Prezesa NBP i Nagrodę Specjalną wręczyła zwycięzcom wiceprezes NBP Marta Kightley.
„Złote Szkoły NBP” to flagowy program edukacyjny Narodowego Banku Polskiego zapoczątkowany w 2021 r. Program ma charakter ogólnopolski. Jest skierowany do wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem jest popularyzacja wiedzy ekonomicznej. III edycja programu przebiegała pod hasłem „Poznajemy bank centralny”.
Do III edycji zgłosiło się 406 szkół. Szkoły ubiegające się o tytuł i nagrody przeprowadziły w sumie 6337 lekcji z ekonomią, debat szkolnych i warsztatów uczniowskich na temat „Poznajemy bank centralny”, w których wzięło udział łącznie 173 530 uczestników.
W III edycji tytuł „Złotej Szkoły NBP” zdobyło 267 szkół: 129 szkół podstawowych i 138 szkół ponadpodstawowych. 161 szkół otrzymało tytuł pierwszy raz, 106 szkół sięgnęło po tytuł kolejny raz.
Łącznie 126 szkół zdobyło nagrody za najlepiej przeprowadzone zadania programu. Przyznano:
- 100 nagród po 2000 zł – za najlepiej wykonane wszystkie trzy zadania edycji (po 50 nagród dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych);
- 24 nagrody za: I miejsce (10 000 zł), II miejsce (8000 zł), III miejsce (6000 zł) i po jednym wyróżnieniu (4000 zł) w trzech kategoriach zadań za najlepiej zrealizowaną lekcję z ekonomią, debatę szkolną i warsztat uczniowski, w dwóch oddzielnych pulach: dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Dwie najważniejsze nagrody III edycji – dla dwóch najlepszych szkół – zdobyły:
- Nagrodę Prezesa NBP za najbardziej innowacyjne i inspirujące przeprowadzenie zadań III edycji programu – KOSTKA. Publiczne Liceum Ogólnokształcące Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Krakowie;
- Nagrodę Specjalną za oryginalność i zaangażowanie w popularyzację wiedzy ekonomicznej – Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej.
***
Po trzech edycjach programu w całej Polsce jest 546 „Złotych Szkół NBP” w 359 miejscowościach. W trzech edycjach programu przeprowadzono w sumie 15 000 lekcji z ekonomią, debat szkolnych, spotkań z ekspertem i warsztatów uczniowskich z udziałem 430 628 uczestników.
Lista szkół, które w III edycji zdobyły tytuł „Złotej Szkoły NBP” oraz lista laureatów nagród znajdują się pod adresem: www.nbp.pl/zloteszkoly.
/informacja NBP/