Tkanina Artystyczna w roku Jubileuszu 70-lecia Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando W Zamościu

tkanina artystyczna - fot janusz zimon (2)Obecna prezentacja tkaniny artystycznej zamojskiego Liceum Plastycznego jest małym fragmentem bogatego archiwum prac dyplomowych powstałych w latach 2000 – 2014 w pod kierunkiem Alicji Kowalskiej.

Można tu zobaczyć realizacje najbardziej charakterystyczne dla tej pracowni. To wynik fascynacji młodych artystów sztuką włókna zaszczepionych przez nauczyciela.

Niezwykła różnorodność pod względem formy, treści i środków artystycznego wyrazu, wyobraźnia, możliwości warsztatowe, zastosowanie niekonwencjonalnych technik i surowców, to główne cechy tych jakże indywidualnych wypowiedzi artystycznych.

Obok tradycyjnych kompozycji tkackich wykorzystujących klasyczny przeplot, znalazły się tu barwne aplikacje, druki, haft będący unikatowym rysunkiem, batik i papier czerpany.
Są też realizacje przestrzenne zbliżające się w swej formie do rzeźby, próby scenografii, pojawia się również ubiór unikatowy oraz formy dekoracyjno–użytkowe.

Młodzi autorzy prac pokazują, jak wrażliwość twórcy, jego emocje oraz inspiracje otaczającym światem mogą zamienić się w dojrzałe i oryginalne dzieła pełne uroku, fantazji i piękna.

Wiele z tych prac było prezentowanych z uznaniem na cyklicznych wystawach i przeglądach ogólnopolskich, m.in. na Triennale Tkaniny Artystycznej w  Supraślu, Biennale Dyplomów w Warszawie i Lublinie, a także w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Foto.: Janusz Zimon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *