Filmy konkursowe 11. Z F F „Spotkania z historią” – dzień 1

11. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” rozpoczęty. W Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu 17 sierpnia o godz.14.00 rozpoczął się 11. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość Perła Renesansu. Festiwalowi towarzyszą projekcje plenerowe na Rynku Wielkim w Zamościu oraz spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi.

Zamość, w którym na każdym kroku przeszłość spotyka się z przyszłością jest miastem idealnym dla spotkań z historią. Gniazdo rodu Zamoyskich, w swoich barwnych dziejach gościło głowy państw: króla Władysława IV, Jana Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego, Augusta II, marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta Ignacego Mościckiego, cesarza austriackiego Józefa II; carów: Piotra Wielkiego, Aleksandra I, Mikołaja I, twórców kultury polskiej: Szymona Szymonowica, Sebastiana Klonowica, Bolesława Leśmiana, Marię Dąbrowską, Stanisława Staszica oraz papieża Jana Pawła II, stając się miejscem zdarzeń ważnych w dziejach Polski i świata. Uwarunkowania historyczne i kulturowe Zamościa predestynują go do roli stolicy filmu historycznego.

Historia jest elementem tożsamości każdego narodu, we współczesnym świecie wcale nie zanikającym. Patrząc na Europę ostatnich dziesięcioleci, jej przemian politycznych, można zauważyć wyraźnie, że narody, i te wielkie, i te mniejsze, chcą mieć poczucie historycznej tożsamości. Każdy naród ma swoją historię, zupełnie szczególną, tym bardziej gdy jest definiowany jako wspólnota pokoleń. Tym bardziej niezbędne jest przekonanie, że element pamięci, tożsamości, jest elementem niezwykle istotnym, który stanowi o tym, że naród zna swoją historię, zna także powody, dla których nie ze wszystkiego może być dumny. A Polacy są dużym, historycznym narodem i mają powody do dumy.

Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia, mówili o potrzebie tożsamości, a więc i o potrzebie historii, a nasza historia jest bardzo bogata. Tym bardziej warto propagować wiedzę historyczną, także w zakresie historii powszechnej, nie tylko historii naszego kraju, nie omijając tego, co było naszą słabością. Jednym z elementów takiego działania, propagowania i popularyzowania wiedzy historycznej jest sztuka. A zwłaszcza sztuka filmowa, dająca niesamowitą ilość możliwości działania i sposobów oddziaływania. Dziś, polski film, zarówno fabularny, jak i dokumentalny, ma się wręcz znakomicie. Rocznie produkowanych jest w Polsce kilkaset różnego rodzaju filmów. Większość z nich trafia na telewizyjny ekran, wywołując znaczne zainteresowanie telewidzów. W ciągu lat dziewięćdziesiątych polskie filmy dokumentalne zdobyły więcej zasłużonych nagród i laurów na międzynarodowych festiwalach niż przedstawiciele wszystkich innych gatunków filmowych razem wzięci. Ta dobra kondycja polskiego filmu wynika w znacznym stopniu z nawiązania do tradycji. Z jednej strony bowiem sposób produkcji i dystrybucji tego rodzaju filmów jest dziś w Polsce podobny jak w krajach zachodnioeuropejskich. Z drugiej strony, dawna hierarchia wartości, zgodnie z którą film należy oceniać przede wszystkim w kategoriach estetycznych – obowiązuje nadal. Ponadto olbrzymią rolę polscy twórcy przywiązują do takich wartości uniwersalnych, jakimi są prawda, czy wolność. I do nich między innymi odwołują się twórcy filmów historycznych, filmów, które w swojej idei niosą misję, nie tylko popularyzowania wiedzy, ale głównie budowania świadomości historycznej u odbiorcy – widza. Dla podkreślenia wagi i znaczenia filmów o tematyce historycznej powstał Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”.

Wszystkich przybyłych gości i widzów przywitali; Dyr.  Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu Andrzej Bubeładr Stanisław Królak – Kierownik Redakcji Dokumentu i Publicystyki Historycznej TVP Historia. Twórca telewizyjny, redaktor prasowy i telewizyjny, dziennikarz, publicysta oraz kierownik kina Małgorzata Stępniewska, która powiedziała,ze na najlepszy film „Spotkań z historią” mogą również głosować widzowie. Zapraszamy festiwalową publiczność do udziału w plebiscycie, który wyłoni laureata Nagrody Publiczności. Każdy widz, uczestniczący w konkursowym seansie przy wejściu otrzyma kupon z tytułami filmów i skalą ocen od 0 do 6 (najwyższa nota – 6, najniższa nota – 0). Dla najaktywniejszych widzów przewidziano nagrody.

 

Konkursowe projekcje filmowe – blok filmowy 1

14:00 Pokaz konkursowy: Powstali 1863, reż. W. Kalwat, M. Kołaczkowski – po projekcji spotkanie z twórcą

.

REZYSERIA:Wojciech Kalwat, Marcin Kołaczkowski                    SCENARIUSZ:Wojciech Kalwat

Zapał do walki z Moskalami pośród styczniowej nocy 22 stycznia 1863 roku, chwała zwycięskich potyczek, trudy leśnego biwakowania, groza nieudanego zamachu na carskiego namiestnika, wreszcie gorycz klęski przypieczętowanej publicznym straceniem Romualda Traugutta i zsyłkami na Sybir – wszystkich tych emocji można doświadczyć w ciągu niespełna półgodzinnej animacji Muzeum Historii Polski Powstali 1863 w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego i Wojciecha Kalwata. Przez kolejne sceny, jakby obrazy odszukane w pamięci – statyczne i sprawiające wrażenie pokrytych patyną czasu – płynnie przeprowadza widzów głos narratora, w dużej mierze użyczony autorom pamiętników z epoki. Nastrojowa muzyka, m.in. melodie piosenek towarzyszących powstańcom w walce, przenoszą do realiów sprzed 160 lat. Ta podróż w czasie pomaga zrozumieć, dlaczego Powstanie Styczniowe zapadło w pamięć kolejnym pokoleniom Polaków i mimo tragicznego zakończenia mobilizowało ich do dalszej…

14:45 Pokaz konkursowy: Gniazdo sierot, reż. M. Orłowska – po projekcji spotkanie z twórcą

GNIAZDO SIEROT

REZYSERIA:Małgorzata Orłowska                                SCENARIUSZ:Małgorzata Orłowska

Gniazdo sierot to wyjątkowa historia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. W roku 1919 siostry przybyły do zakładu sierot wojennych w Turkowicach na prośbę Głównego Komitetu Pomocy Powracającym do Kraju. Zajmowały się edukacją, wychowywaniem dzieci i młodzieży, opieką pielęgniarską, prowadziły kursy krawiectwa. Niosły pomoc cierpiącym w szpitalach w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim, zaś w czasie II wojny światowej w sierocińcu w Turkowicach ukrywały żydowskie dzieci.

  • 15:50 Pokaz konkursowy: W Chrystusie ożywione, reż. W. Królikowski – po projekcji spotkanie z twórcą
  • W CHRYSTUSIE OŻYWIONE

    REZYSERIA:Wojciech Królikowski                             SCENARIUSZ:Wojciech Królikowski

    Film przedstawia dziesięć męczenniczek, służebnic bożych, sióstr elżbietanek, które w czasie drugiej wojny światowej oddały życie za wiarę i w obronie czystości.

    17:00 Pokaz konkursowy: Kilof zamiast karabinu, reż. A. Fudala-Barańska – po projekcji spotkanie z twórcą
  • KILOF ZAMIAST KARABINU

    REZYSERIA: Aleksandra Fudala-Barańska           SCENARIUSZ: Aleksandra Fudala-Barańska

    Wystarczyło mieć rodzinę zagranicą, być harcerzem lub synem powstańca, właściciela ziemskiego czy funkcjonariusza międzywojennej policji, by służbę wojskową odbywać nie w koszarach i na poligonie, ale w kopalniach bądź kamieniołomach. Taki los w latach 1949-1959 spotkał 200 tysięcy młodych ludzi z całej Polski. Skazano ich na katorżniczą, niewolniczą pracę w najcięższych warunkach za “niewłaściwe pochodzenie”.

  • 18:00 Pokaz konkursowy: Pokojówka, reż. R. Bryll – po projekcji spotkanie z twórcą
  • POKOJÓWKA

    REZYSERIA:Rafał Bryll                           SCENARIUSZ:Rafał Bryll

    Film opowiada wojenną historię Ewy Waleckiej, więźniarki nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin (Majdanek) w latach 1943-1944, która pracowała m.in. jako pokojówka w domu komendanta obozu.

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *