Dzień Osób z Niepełnosprawnością w ZUSie

W Polsce żyje nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Mniej niż co trzecia jest aktywna zawodowo. Dlatego tegoroczny „Dzień Osób z Niepełnosprawnością” organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie”. Podczas wydarzenia będzie można skorzystać m.in. z porad ekspertów.

Akcja odbędzie się w całej Polsce, w tym w kilku miastach województwa lubelskiego.

W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia przysługują osobom niepełnosprawnym – zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Eksperci Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opowiedzą, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, czy jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. – Osoby niepełnosprawne na rynku pracy są dziś w dużo lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy. Ci, którzy chcą pracować, odnajdą swoje miejsce na rynku pracy. Warto o tym przekonywać także osoby bierne zawodowo. Podczas dnia otwartego będziemy też zachęcać do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a pracodawcy mogą liczyć przy tym na wsparcie – wskazuje prezes PFRON, Marlena Maląg.

W Polsce, według różnych szacunków, jest od 5 do 7 mln osób z niepełnosprawnościami, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. Tymczasem unijna średnia wynosi 40 proc.

W Zamościu ekspertów ZUS będzie można spotkać już jutro, czyli 17 maja w strefie towarzyszącej charytatywnej imprezie plenerowej Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”. Pracownicy ZUS będą doradzać m.in. w sprawach rent. Ich stoisko informacyjne będzie można znaleźć na Rynku Wielkim w Zamościu, od godziny 11.00.

Akcja prowadzona będzie we wszystkich oddziałach ZUSu – szczegóły dotyczące biłgorajskiego oddziału znajdziecie TUTAJ

https://www.zus.pl/dzienON

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *