Działalność morska w mieście Zamość – Statek m/s „Zamość”
Miasto Zamość miało zaszczyt patronować trzem statkom: m/s „Zamość”, m/s „Ziemia Zamojska” i m/s „Roztocze”.
Statek m/s „Zamość” był drugim z serii tzw. jeziorowców – statków zaprojektowanych i zbudowanych z przeznaczeniem obsługi linii północno- amerykańskiej Polskich Linii Oceanicznych wiodących w okresach żeglowych poprzez rzekę Św. Wawrzyńca na Wielkie Jeziora Amerykańsko-Kanadyjskie.
Wodowanie statku, które odbyło się w dniu 3 sierpnia 1968r. z udziałem Chrzestnej Matki Haliny Szczudłowkiej – pielęgniarki zamojskiej „starego” szpitala, żołnierza I i II Armii Wojska Polskiego, radnej Miejskiej Rady Narodowej w Zamościu, a także przedstawicieli władz powiatowych i miejskich, zapoczątkowało ścisłe związki Zamościa i Zamojszczyzny ze statkiem.
Po morzach i oceanach świata pływał 10 lat, 5 miesięcy, 17 dni, 8 godzin i 30 minut. Zwodowany na pochylni Odra w Stoczni im. A. Warskiego w Szczecinie w dniu 3 sierpnia 1968 r. o godz. 13-ej utonął, staranowany przez japoński samochodowiec „Jenei Maru” na rzece Skaldzie, w drodze do Antwerpii, w dniu 20 stycznia 1979 r. o godzinie 19 30. Relacje z tragedii polskiego drobnicowca przyniosła cała prasa europejska. Znajdujący się na pokładzie członkowie załogi, pasażerowie i praktykanci ocaleli – opuścili statek w ciągu 20 minut.
Za Zamojską Grupę Morską
Janina Gąsiorowska
foto. Zamościopedia – STATEK M/S ZAMOŚĆ