Delegacja z Zamościa z wizytą w Niemczech

W dniach 17.05. – 23.05.2024 r. delegacja w składzie: Rafał Zwolak – Prezydent Miasta Zamość, Martyna Martyniuk – Radna Rady Miasta Zamość, Zdzisław Wojtak – Radny Rady Miasta Zamość, Agnieszka Rusin – Inspektor Wydziału Turystyki i Promocji oraz Jacek Bełz – Inspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wzięli udział w delegacji służbowej do trzech miast w Niemczech. Wizyty były odpowiedzią na zaproszenie nadburmistrzów miast partnerskich Schwäbisch Hall i Weimaru oraz Ambasadora Polski w Berlinie.

W dniach 17 – 20 maja br. członkowie delegacji z Prezydentem Rafałem Zwolakiem na czele wzięli udział w uroczystościach związanych ze Świętem Solarzy w Schwäbisch Hall. Podczas nabożeństwa niedzielnego w Kościele św. Michała w Schwäbisch Hall Prezydent odczytał fragment Pisma Świętego, a dzień wcześniej, tj. 18 maja, odbyło się oficjalne rozpoczęcie uroczystości związanych ze Świętem Solarzy (Kuchen- und Brunnenfest). Podczas spotkań z władzami miasta Prezydent rozmawiał o wieloletniej współpracy, planach i wspólnych projektach oraz o tych, którzy przyczynili się do zawiązania tak owocnej współpracy partnerskiej. Prezydent w swoim przemówieniu w ratuszu wspomniał o Prezydencie Eugeniuszu Cybulskim, który 35 lat temu podpisywał umowę partnerską.

Następnie delegacja udała się do Weimaru na zaproszenie Nadburmistrza Petera Kleine. 22 maja br. ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji: Radosław Sikorski, Annalena Baerbock i Stéphane Sejourne spotkali się z włodarzami Zamościa, Weimaru i Blois w ramach Trójkąta Weimarskiego. Podczas spotkania w weimarskim ratuszu poruszane były tematy bezpieczeństwa, dezinformacji czy nadchodzących wyborów parlamentarnych. Prezydent Rafał Zwolak zaprosił Ministra Radosława Sikorskiego do Zamościa, wspomniał o zagrożeniu wojennym, o naszej współpracy z Weimarem i Żółkwią. Ministrowie i włodarze miast „małego trójkąta weimarskiego” zaapelowali do młodych ludzi o wzięcie udziału w wyborach do europarlamentu.

Delegacja udała się również do Ambasady Polski w Berlinie na spotkanie z Ambasadorem Dariuszem Pawłosiem, który od wielu lat jest przyjacielem Zamościa. Ambasador obiecał wsparcie inicjatyw dotyczących współpracy Zamościa z miastami partnerskimi w Niemczech.

/info  UM

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *