Co w małżeństwie jest tak ważne – opowiedział ks. dr Jarosław Szymczak

15 marca 2023 r. w Kościele rektoralnym  pw. św. Katarzyny w Zamościu na zaproszenie Akademii  Zamojskiej i Duszpasterstwa Rodzin odbył się kolejny z cyklu wykładów otwartych „Akademia Zamojska dla rodziny”, na którym wykład : „Piękno ludzkiej miłości”  wygłosił ks. dr Jarosław Szymczak.

Chciałbym się z wami podzielić taką informacją.  Mój zachwyt nad małżeństwem i rodziną, nad pięknem miłości małżeńskiej nakreślił papież św. Paweł VI, dlatego że to jest pierwszy papież, który w encyklice Humanae Vitae w 1968 r.określił  cztery cechy miłości małżeńskiej; że jest ludzka, że jest pełna, wierna, wyłączna  i że jest płodna, ale mało tego, w każdej z tych cech on pokazał co trzeba zrobić aby tę miłość opanować.

Pokazał, że miłość to nie jest coś co jest stanem emocjonalnym, na człowieka nachodzi, nie wiadomo jak długo pozostanie, odchodzi do niektórych ludzi. Ludzie mówią kocham cię a po kilku latach mówi – ja już ciebie nie kocham. Czyli nie wiemy naprawdę co sobie wtedy mówili i dlatego św. Paweł VI to uporządkował i powiedział, że są określone cechy miłości małżeńskiej. Można pracować aby te cechy opanować czyli jest w tym wszystkim jakiś program, jakieś zadanie.

Kiedy Pan Bóg stwarzał człowieka to dal mu nature – stan natury czystej. Kiedy Pan Bóg stworzył człowieka, to od razu dał mu więcej, niż mu się należy z natury. Obdarzył Bóg człowieka w dary, które są ponad naturą ludzką – świętość i sprawiedliwość. Przy czym ta sprawiedliwość nie polega na tym, że potrafimy podzielić np. jabłko na dwie równe połowy, tylko sprawiedliwość to umiejętność oddania  prawa temu kto ma to prawo. Pan Bóg stwarzając człowieka to zaszalał, ponieważ obdarzył człowieka jeszcze w cztery natury, które się nie mieszczą w naszej naturze, są poza naszą naturą i to są dary, które zostały dane aniołom; nieśmiertelność, nie niecierpliwość, harmonię władz i wiedzę. Powołaniem pierwszych ludzi przez Boga – Adama i Ewy było oprócz czynienia sobie ziemi poddaną, tak jak i dla nas, aby znaleźli się w niebie. Małżeństwo stworzone przez Pana Boga jest najbardziej naturalnym sposobem na pójście do nieba. Że w życiu małżeństwa w tym wydarzeniu jakim jest miłość mężczyzny do kobiety, kobiety do mężczyzny jest tak potężna, że może ich zaprowadzić do nieba.

Bardzo ważne jest to co robimy dla swojej żony dla swojego męża, ale warto też pomyśleć jak istotne jest BYĆ, usiąść, pobyć ze sobą. – powiedział ks. dr Jarosław Szymczak.

Ks. Jarosław Szymon Szymczak (ur. 1962),od 30 lat kapłan Instytutu Świętej Rodziny w Łomiankach koło Warszawy, doktor teologii małżeństwa i rodziny. Przez wiele lat wykładowca na Wydziale Studiów nad Rodziną UKSW. Doradca małżeński i rodzinny, zwany „Ratownikiem małżeństw”. Współzałożyciel Fundacji Pomoc Rodzinie i wraz z Agnieszką Rogalską współautor prowadzonych przez Fundację Programów na Miłość i Życie – warsztatowej formy rozwijania relacji małżeńskiej, obecnej już w kilku krajach świata. Spowiednik i serdeczny przyjaciel wielu rodzin.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *