Bursztyn – złoto Bałtyku wystawa w Muzeum Zamojskim

Bursztyn od wieków budził podziw i zainteresowanie. Ze względu na naturalne piękno, przyjemny zapach i podatność na obróbkę od starożytności wykorzystywany był jako kamień dekoracyjny do wyrobu różnorodnych ozdób. Jako cenny surowiec stanowił przedmiot handlu i środek płatniczy. Przypisywano mu także magiczną siłę i właściwości lecznicze.

8 marca 2017 r. o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum Zamojskiego na ul. Ormiańskiej 26 została otwarta wystawa pt. Bursztyn – złoto Bałtyku. Wystawa ze zbiorów Muzeum Bursztynu oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.  Wystawa będzie czynna do 28 maja 2017 r.

Ten łączony ze Słońcem i jego uzdrawiającą mocą przedmiot pożądania od starożytności po czasy  współczesne nieustannie zachwyca i intryguje jako „kamień posiadający duszę”. Zyskał miano „złota Północy”, bo najpiękniejszy znajduje się nad chłodnym Bałtykiem. Znad Bałtyku, dawnym bursztynowym szlakiem, przywędrował do Zamościa, by nacieszyć oczy jego mieszkańców i gości swoim ciepłym blaskiem, zaklętym w ponad stu jubilerskich wyrobach i artystycznych przedmiotach codziennego użytku.

Osoby, które odwiedzą Muzeum Zamojskie w czasie trwania wystawy wezmą udział w losowaniu nagród, ufundowanych przez sponsora – „Świat pereł” z Zamościa.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *