Budka Niepodległości wróciła na Rynek Wielki
Po wizycie po szkołach i przedszkolach gdzie Budka uświetniała oficjalne uroczystości jubileuszowe i umożliwiała odsłuchania unikalnych nagrań uczniom, rodzicom, nauczycielom i absolwentom powróciła na zamojski Kwadrat.
Przypomnijmy, że Budka Niepodległości jest konstrukcją powstałą na bazie autentycznej budki telefonicznej, które wraz z erą telefonów komórkowych – zniknęły na dobre z naszych ulic.
Przekształcona w instalację artystyczną stała się „budką nietelefoniczną” – wybierając odpowiedni numer usłyszymy w słuchawce głosy m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego czy Wincentego Witosa, opowiadających głosami aktorów o odzyskaniu niepodległości w niecodziennym stylu. Słuchowisko obowiązkowe dla tych, którzy w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, chcieliby cofnąć się w czasie i poczuć na własnej skórze atmosferę przełomowych wydarzeń początku XX wieku.
W zamojskiej Budce Niepodległości pojawiają się elementy lokalne – głosy Maurycego Zamoyskiego i Macieja Rataja. Grafika przedstawia Zamość z roku 1918, wkomponowany w biało czerwone tło. Dodatkowo, do projektu zaproszono instytucje, których powstanie zbiegło się z rokiem odzyskania niepodległości – 100 lat istnienia obchodzą w tym roku zamojskie ZOO, Szkoły Podstawowe Nr 2 i Nr 3 oraz Przedszkole Miejskie Nr 1. Przygotowane przez nich nagrania to gratka także dla najmłodszych słuchaczy.
Budka Niepodległości zostanie na Rynku Wielkim do końca roku. Po tym czasie ruszy w kolejną podróż po Zamościu, a gdy ucichną echa 100-lecia, możliwe że zyska całkiem nowe oblicze.
Autorem projektu jest Maciej Hanusek. Do tej pory w Polsce pojawiły się 3 budki.
( źródło: UM Zamość)