Akcje „Prędkość” na drogach Zamojszczyzny

Zapobieganie wypadkom i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu to główne zadanie policjantów ruchu drogowego. Nadmierna prędkość nadal jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, dlatego też w miniony weekend zamojscy policjanci w ramach działań „Prędkość” egzekwowali od kierujących pojazdami przede wszystkim przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości. W tym czasie funkcjonariusze ujawnili ponad 300 wykroczeń polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości.

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Nadmierna prędkość zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu, zwłaszcza pieszym i rowerzystom, których nie chroni karoseria samochodu.

Funkcjonariusze podczas codziennych służb prowadzą pomiary prędkości. Kierujący mogą ich spotkać tam, gdzie według statystyk dochodzi do przekroczeń prędkości i niebezpiecznych wypadków. Policjanci prowadzą również w tym zakresie wzmożone działania, które mają charakter prewencyjny. Kierujący, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy prędkość przekraczają w sposób rażący, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Tak było również w miniony weekend. Policjanci z zamojskiego ruchu drogowego chcąc ograniczyć liczbę wypadków, a także zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach, przyłączyli się do wojewódzkich działań „Prędkość”. W czasie działań na drogach naszego powiatu ujawnili ponad 300 wykroczeń polegających na przekroczeniu przez kierujących dopuszczalnej prędkości. Z tej ogólnej liczby aż 234 wykroczenia dotyczyły przekraczania prędkości w rejonach przejść dla pieszych.

W niedzielę dla jednego z kierujących kontrola drogowa zakończyła się nie tylko mandatem w wysokości 1500 złotych i punktami karnymi, ale również utartą uprawnień do kierowania pojazdami na najbliższe trzy miesiące. 19-latek z Zamościa kierując toyotą w obszarze zabudowanym na ulicy Szczebrzeskiej jechał z prędkością powyżej 100 km/h.

Prowadzone przez policjantów wzmożone działania oraz codzienna ich służba na drogach powiatu dowodzą, że nie wszyscy kierujący przestrzegają ograniczeń prędkości. Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest między innymi w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *