84 rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę – – uroczystości w Zamościu

1 września 2023 r przypada 84. rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę uznawanej za początek II wojny światowej.

23 sierpnia w 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRS, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisali w Moskwie układ o nieagresji, który przesądził o wybuchu wojny, co było równoznaczne z IV rozbiorem ziem polskich. Postanowienia paktu stanowiły zapowiedź ludobójczej polityki wobec narodu Polskiego, w tym: dramatu wojny, Holokaustu, a także masowych deportacji oraz represji dokonywanych w imię zbrodniczych idei.

Podpisany pakt oznaczał jedno:  „A więc wojna” –  84 lat temu, 1 września 1939 r.  nazistowskie Niemcy napadły na Polskę. Druga Wojna Światowa zaczęła się w Polsce, a Polacy stanęli do walki i jako pierwsi odczuli skalę jej totalnego charakteru. Miliony musiały opuścić swoje domy, tysiące przelało krew za Ojczyznę
W piątkowy poranek, 1 września 1939 roku o godz. 4.45, niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” zaatakował Westerplatte. Tak rozpoczął się największy konflikt w historii ludzkości

Tego samego ranka wojska niemieckie – bez wypowiedzenia wojny – zaatakowały Polskę na całej długości zachodniej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Atak wspomagany był nalotami bombowymi Luftwaffe, a prawdopodobnie pierwszym zbombardowanym miastem był Wieluń. Naziści zamierzali przełamać przełamać opór Wojska Polskiego w kilkanaście dni, jednak ostatnia bitwa polskiej wojny obronnej rozegrała się dopiero 2-5 października pod Kockiem.

Po mszy św.w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, o godz. 19:00 na Rotundzie Zamojskiej odbyła się manifestacja patriotyczna oraz– ceremoniał wojskowy– okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Zamość– apel pamięci, salwa honorowa– złożenie wieńców.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *