30 lat istnienia Zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne serdecznie zaprasza 3 grudnia na godzinę 17:00 do Restauracji Corner Pub przy ulicy Żeromskiego 6 na jubileuszowe XX Zamojskie Spotkania z Fotografią, których temat będzie jeszcze bardziej jubileuszowy!

W programie XX ZSzF “30 lat istnienia Galerii Fotografii Ratusz”:
– początki galerii – wykład Stanisława Orłowskiego,
– znaczenie działalności Galerii w środowisku lokalnym,
– przedstawienie założeń rozwoju Galerii,
– dyskusja o działalności artystycznej realizowanej przez Galerię Fotografii Ratusz,
– prezentacja prac uczestników spotkania (zachęcamy do przyniesienia zdjęć własnego autorstwa),
– prezentacja publikacji fotograficznych.

Zamojska Galeria Fotografii Ratusz powstała w 1988 roku. Jej założycielem i przez wiele lat kuratorem był Stanisław Orłowski. Od początku swojego istnienia mieści się w najbardziej reprezentacyjnym budynku renesansowego miasta – zamojskim ratuszu. W ciągu 30 lat swojej działalności prezentowali w niej swoje fotografie twórcy lokalni i artyści z zewnątrz – często prawdziwe legendy fotografii.
Wielu wystawom towarzyszą spotkania autorskie, podczas których mają miejsce dyskusje na temat sztuki fotografii. Wydawane są również katalogi poszczególnych projektów. Galeria prowadzona jest społecznie przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, które istnieje od 1961 roku i jest tym samym jednym z najstarszych towarzystw fotograficznych w Polsce.
Od 2011 roku program Galerii w znaczący sposób został poszerzony o twórców uznanych międzynarodowo, wykładowców uczelni wyższych, autorów posiadających znaczący dorobek artystyczny i mających wpływ na polską fotografię. Tym samym galeria przyczyniła się do promocji miasta na terenie całej Polski, jak i poza jej granicami.
Spośród twórców starszego pokolenia w Ratuszu prezentowani byli: Zdzisław Beksiński, Zofia Chomętowska, Krzysztof Gierałtowski, Stefania Gurdowa, Mark Karewicz, Jerzy Lewczyński, Chris Niedenthal, Paweł Pierściński, Wojciech Plewiński, Tadeusz Rolke, Zofia Rydet, Tadeusz Sumiński i Tomasz Tomaszewski.
Fotografów średniego i młodego pokolenia (nie mniej uznanych) reprezentowali: Paweł Totoro Adamiec, Anna Bedyńska, Andrzej Borowiec, Jan Brykczyński, Kuba Dąbrowski, Jackek Fota, Tomasz Grzyb, Krzysztof Kowalczyk, Andrzej Kramarz, Michał Łuczak, Rafał Milach, Krzysztof Pacholak, Adam Pańczuk, Ewa Pasternak-Kapera, Agnieszka Rayss, Tymoteusz Słowik, Marcin Szwaczko, Paweł Szypulski, Magdalena Wasiczek, Wojciech Wieteska, Wojciech Wilczyk, Magdalena Wywrot i Paweł Żak.
Spośród twórców lokalnych swoje prace pokazywali m. in.: Andrzej Bąk, Wojciech Kapuściński, Piotr Komajda, Aleksandra Kostrubiec, Wojciech Lembryk, Wiesław Lipiec, Tadeusz Mierzwa, Stanisław Orłowski, Andrzej Pogudz, Marek Ryś, Waldemar Siatka, Marek Sołowiej, Adam Swatek czy Aleksandra Twardowska.
Oprócz wystaw indywidualnych pokazywane są wystawy zbiorowe, które stanowią przegląd twórczości, jak i swoisty rodzaj konfrontacji artystycznej.
W Galerii prezentowane są także projekty realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Wschodnia, jak i organizowanego od wielu lat Międzynarodowego Biennale Fotografii Zabytki – w jubileuszowym dla Galerii roku ma miejsce XXVI edycja konkursu.
Galeria Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego wielokrotnie gościła w ogólnopolskich mediach. O Ratuszu pisały najlepsze portale fotograficzne, kulturalne oraz informacyjne, pokazała również Telewizja Polska. Regularnie obecna jest w lokalnej i regionalnej telewizji.
Za repertuar wystawienniczy odpowiada Rada Artystyczna w składzie: Wojciech Kapusciński, Piotr Komajda i Andrzej Pogudz.
Działalność galerii jest możliwa na takim poziomie także dzięki wsparciu udzielanemu przez miasto Zamość.
Zamojskie Towarzystwo fotograficzne pragnie w dalszym ciągu rozwijać działalność Galerii Fotografii Ratusz.
Jej rozwój to nie tylko większa powierzchnia wystawiennicza, która dałaby możliwość prezentacji całych ekspozycji (dzisiaj niektóre projekty prezentowane są tylko w części), czy lepsze wyposażenie galeryjne. To także działalność poszerzona o prezentacje twórczości artystów zagranicznych oraz działalność wydawnicza i edukacyjno-warsztatowa skierowana do młodzieży i osób dorosłych naszego miasta. Być może, dzięki wsparciu obecnych władz, realizacja tych planów będzie możliwa i miasto Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO będzie mogło pochwalić się profesjonalną instytucją fotograficzną działającą na rzecz miasta i jego mieszkańców.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *