143 lata temu w Zamościu urodził się premier Leopold Skulski

15 listopada – 143 lata temu urodził się Leopold Skulski (1878-1940?) Farmaceuta, chemik, polityk, premier i minister spraw wewnętrznych.
Urodził się w Zamościu w rodzinie urzędniczej o pochodzeniu szlacheckim, represjonowanej po Powstaniu Styczniowym. W 1891 r. rozpoczął naukę w miejscowym gimnazjum. W latach 1894-1901 praktykował w aptekach Zamościa, Krasnegostawu i Lublina. W latach 1901-1903 studiował farmację na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie chemię w Technische Hochschule w Karlsruhe. Jako prezes uczelnianej Korporacji Studentów Polaków angażował się w organizacje społeczne takie jak Bratnia Pomoc i Polskie Towarzystwo Akademickie. W grudniu 1905 r. przewodniczył XIX Zjazdowi Zjednoczenia Towarzystw Młodzieży Polskiej za Granicą w Genewie.
W 1906 r. trafił do Warszawy, gdzie pracował w Warszawskim Towarzystwie Akcyjnym „Motor”, a następnie w filii zakładów „Motor” w Łodzi, gdzie został właścicielem dwóch aptek, które zamienił na fabryki krochmalu. Był jednym z twórców, prezesów i działaczy łódzkiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, po wkroczeniu Niemców w 1916 r. działającego pod nazwą Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego. W 1915 r. Skulski założył w Łodzi zbliżone do endecji tajne Zjednoczenie Narodowe, rok później został przyjęty do Ligi Narodowej.
Wybrany radnym w wyborach samorządowych 1917 r. objął urząd drugiego burmistrza, a następnie nadburmistrza zajmując się sprawami socjalnymi. Organizował wielkie uroczystości na cześć Tadeusza Kościuszki. W nocy z 11 na 12 listopada 1918 r. wynegocjował kapitulację garnizonu niemieckiego. Współdziałał w tworzeniu polskich organów wojskowych i porządkowych (m.in. milicji miejskiej i pierwszego łódzkiego pułku piechoty).
26 stycznia 1919 r. zdobył mandat posła na Sejm Ustawodawczy z listy narodowej zostając wiceprzewodniczącym sejmowego klubu Związku Ludowo-Narodowego (ZLN). W sierpniu 1919 r. krytykując działalność Romana Dmowskiego na konferencji pokojowej w Paryżu wraz z konserwatystą Edwardem Dubanowiczem wyprowadził z klubu 44 posłów tworząc Narodowe Zjednoczenie Ludowe (NZL) i 3 października 1919 r. został liderem tego, trzeciego co do wielkości, klubu sejmowego.
Po upadku gabinetu Paderewskiego, popierany przez ZLN, NZL oraz PSL, a także Naczelnika Państwa, w dn. 13 grudnia 1919 r. otrzymał misję utworzenia rządu. W centrowym gabinecie Skulskiego znalazło się zaledwie 5 parlamentarzystów (m.in. Władysław Grabski oraz Władysław Seyda). Po pół roku urzędowania, 9 czerwca 1920 r. wobec reakcji klubów na projekt sekwestru ziemiopłodów (z powodu nadciągającej nawały bolszewickiej) Skulski podał rząd do dymisji.
24 lipca 1920 r. przyjął tekę ministra spraw wewnętrznych w rządzie Wincentego Witosa i wszedł w skład Rady Obrony Państwa. Zajmował się m.in. zwalczaniem wystąpień komunistycznych i dywersji spoza linii frontu. Szefem MSW pozostawał do 28 czerwca 1921 r., ustępując po krwawych starciach podległej mu policji z robotnikami Zagłębia Dąbrowskiego.
Ponieważ w wyborach 1922 r. stworzona przez niego lista Polskie Centrum poniosła całkowitą klęskę, rok później doprowadził do połączenia swojego Narodowego Zjednoczenia Ludowego z PSL „Piast”, którego został jednym z wiceprezesów. W 1925 z rekomendacji „Piasta” został członkiem Trybunału Stanu.
W 1928 r. wystąpił z partii i usunął się z polityki, jakkolwiek w marcu 1937 r. zbliżył się do kręgów sanacyjnych wchodząc do zarządu sektora miejskiego w Obozie Zjednoczenia Narodowego. W latach 30-tych koncentrował się na działalności gospodarczej. Był akcjonariuszem i członkiem naczelnych organów wielu różnych banków i spółek m.in. Polskiego Radia, które od 1923 r. współtworzył. Pełnił ponadto funkcję prezesa Związku Filistrów Gdańskiej Korporacji „Wisła”, prezesa Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Łódzkiego Towarzystwa Elektrycznego i Spółki Akcyjnej „Jurata”.
Po wybuchu II wojny światowej ewakuował się do Pińska, gdzie został aresztowany przez NKWD i w październiku 1939 r. osadzony w areszcie w Brześciu nad Bugiem. Miejsce i dokładna data jego śmierci nie jest znana. Według jednych relacji został zamordowany w kwietniu 1940 r. przez NKWD w Kuropatach, według innych przeżył wojnę pracując w jednym z sowieckich laboratoriów. /

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej/

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *