13 grudnia 1981 – 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
W Kościele OO. Redemptorystów w Zamościu o godz.17.00 odbyła się uroczysta msza św. za wszystkich, którzy oddali swoje życie czy internowanych w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Ks. kan. Jacek Rak, kapelan Ludzi Pracy Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej powiedział w swojej homilii –
; Bóg wysyła dzisiaj do nas proroków, to był kardynał Wyszyński, św.Jan Paweł II to jest błogosławiony ks.Jerzy Popiełuszko,.i teraz pytanie – czy my ich słuchamy. Czy jesteśmy posłuszni głosowi Boga. Czy zachwycamy się Nim tylko, bo beatyfikacja, bo akurat kanonizacja i wszyscy chwalą Jana Pawła II ,czy wchodzimy w głąb słów aby nie ślizgać się tylko po powierzchni.. Dlatego bardzo ważna jest lektura ks.kardynała Wyszyńskiego czy Jana Pawła II czy przemówień i homilii ks.Jerzego Popiełuszki., by zaczerpnąć mądrości, która pochodzi od samego Boga. Bo jest to dla nas drogowskaz. Jak dzisiaj w tym zagubionym , poplątanym świecie żyć. Jak zadbać o samego siebie, o najbliższych o naszą ojczyznę o nasz naród. Jak budować go dzisiaj.
Nie wystarczy nam 40 lat komunizmu i te 8 lat stanu wojennego ? W dzisiejszym świecie trzeba nam jasnego światła i dlatego nie możemy tylko podziwiać lecz słuchać, musimy żyć drogami naszych proroków którzy zostali posłani od Boga na te dzisiejsze czasy. Warto o tym pamiętać. ”
Parę informacji dla młodych aby im powiedzieć, że to nie było wcale tak dawno i oby się nigdy już nie powtórzyło – tylko czy my umiemy poszanować i obronić tak ciężko wywalczoną wolność ?
Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku[1], a zniesiono go 22 lipca 1983 roku[2]. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach podczas pacyfikacji strajku[3][4][5].
Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednomyślnie[a] uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku[6], na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, a faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych[7]. Został on poparty przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku[8]./ Wikipedia/