Wernisaż wystawy „Ocalić od zapomnienia – szlakiem zabytkowych drewnianych cerkwi Roztocza”
Zamojski Dom Kultury i Stowarzyszenie “Kultura dla Zamościa” zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej Tomasza Kłębka – tegorocznego stypendysty Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a zarazem członka Zamojskiej Grupy Fotograficznej, który przez ostatni rok fotografował roztoczańskie drewniane cerkwie.
Celem projektu Tomasza Kłębka było wykonanie cyklu fotografii zabytkowych drewnianych obiektów budownictwa cerkiewnego znajdujących się na terenie Roztocza, przy użyciu różnorodnych technik fotograficznych, zarówno z ziemi, jak i z powietrza (z wykorzystaniem drona). Większość z 48 drewnianych cerkwi znajdujących się na tym terenie pochodzi z II poł. XVII, a także XVIII i XIX w., ich stan techniczny w wielu przypadkach nie jest zadowalający, a często – pogarsza się z każdym dniem. “Zawsze wiedziałem, że temat architektury drewnianej na Roztoczu ma potencjał, który pozostaje niewykorzystany. Cerkwie są symbolem wielokulturowości wschodniej Polski – to historia zapisana w drewnie – która jest mało znana, a wymaga starannej pielęgnacji i ochrony.” – mówi Tomasz Kłębek. “Mam nadzieję, że ta wystawa przyczyni się do promowania bogactwa i różnorodności Roztocza, jego atrakcji turystycznych oraz pomoże skierować powszechną uwagę na konieczność inwestowania w zachowanie dziedzictwa tego wyjątkowego regionu.” – dodaje artysta.
Warto wspomnieć, że projekt „Ocalić od zapomnienia – szlakiem zabytkowych drewnianych cerkwi Roztocza” został dostrzeżony i pozytywnie oceniony przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Tomasz Kłębek znalazł się w elitarnym gronie 78 artystów, którzy otrzymali w 2021 r. stypendium twórcze Pana Ministra w dziedzinie sztuk wizualnych.
Honorowy Patronat nad wystawą „Ocalić od zapomnienia – szlakiem zabytkowych drewnianych cerkwi Roztocza” objęli Pan Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców oraz Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.
Otwarcie wystawy: 12 listopada 2021, godz. 17.00, Zamojski Dom Kultury
Wystawa w Zamojskim Domu Kultury potrwa do 31 listopada 2021, następnie pokazywana będzie w kolejnych miastach regionu: w Chełmie w dn. 1-31 grudnia 2021, w Hrubieszowie w dn. 2-27 lutego 2022 oraz w Krasnymstawie w dn. 3-31 stycznia 2022.
Partnerzy: Zamojski Dom Kultury, Zamojska Grupa Fotograficzna, Chełmski Dom Kultury, Krasnostawski Dom Kultury, Hrubieszowski Dom Kultury, Apartament 16, Fundacja Promocji Kultury “Muzykomania”, GQ Music & Media, Stolarka u Skwarka.