Zamość – Remont prezbiterium w Katedrze Zamojskiej

20 października 2017r. o godz. 10.00 w Sali przy Kancelarii Parafialnej Katedry w Zamościu odbyło się spotkanie promocyjne dotyczące realizacji Projektów:
1),, Fabrica Ecclesiae” – remont zabytkowego budynku Infułatki na cele rozwoju działalności kulturalno-edukacyjnej zespołu katedralnego w Zamościu wraz z zagospodarowaniem terenu”
2),,Remont zabytkowego budynku Wikarówki wraz z zagospodarowaniem terenu oraz elewacji wejścia do Kazamat Bastionu II na cele utworzenia ”Skarbca Historii, sztuki i Nauki” w Zamościu.

Projekt zakłada remont Infułatki oraz szeroko zaplanowane prace konserwatorskie zabytków ruchomych i nieruchomych, związanych z katedrą i Infułatką w celu stworzenia unikalnego muzeum-ośrodka prezentującego zabytki zamojskiej kolegiaty oraz historię jej powstania, rozwoju wraz z Zamościem, jej wkładu kulturowego w życie miejscowej społeczności oraz przybliżającego problemy bieżącej ochrony zabytkowej tkanki.

I tak właśnie w ubiegłym tygodniu 15-19.01.2018 w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego i św.Tomasza Apostoła w Zamościu czyli Kolegiacie rozpoczęły się prace konserwatorskie prezbiterium. Rozstawione są już rusztowania, z których będą wykonywane szczegółowe badania, które potwierdzą czy program, który był zatwierdzony wcześniej będzie realizowany lub badania zmienią ten zakres. Badania będą wykonane jeszcze w tym miesiącu i rozpoczną się prace konserwatorskie prezbiterium, sztukaterii, ołtarza głównego całego wystroju detali architektonicznych.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *