Zamość gospodarzem Mistrzostw Europy w Podnoszeniu Ciężarów U20 i U23

Dzisiaj (20 czerwca) podczas konferencji prasowej oficjalnie potwierdzono fakt organizacji przez Hetmański Gród zmagań sztangistów na europejskim poziomie.

Mistrzostwa odbędą się w dniach 17-28 października bieżącego roku.

W konferencji uczestniczyli m.in.: Zdzisław Żołopa -prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów, Mariusz Jędra – prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, polski sztangista, medalista mistrzostw świata i mistrzostw Europy, olimpijczyk z Sydney 2000, prezydent Zamościa – Andrzej Wnuk, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu – Małgorzata Bzówka, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji – Mateusz Ferens oraz prezes Klubu Sportowego Agros Zamość – Konrad Firek.

W zawodach uczestniczyć może nawet 400 zawodników z krajów europejskich. Dodajmy, że mistrzostwa miały być organizowane w Hiszpanii, jednak już w kwietniu Polski Związek Podnoszenia Ciężarów otrzymał od Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów (EWF) oficjalne potwierdzenie zamiany organizatora tegorocznych młodzieżowych mistrzostw Europy U23 oraz juniorów U20 z Hiszpanii na Polskę. Powodem zmiany był fakt, że działacze z Hiszpanii znaleźli się w dość osobliwej sytuacji i kłopotach bardziej politycznych niż sportowych. Chodzi o zrzeszone w europejskiej wspólnocie ciężarowców Kosowo, a tego najmłodszego państwa Europy, rząd Hiszpanii wg. prawa międzynarodowego formalnie nie uznaje. EWF nie mogło pozwolić na wykluczenie żadnego ze swoich członków, a rozmowy Hiszpanów z federacji ciężarowej z przedstawicielami rządu nic nie dały.

Tym samym mistrzostwa nie odbędą się w La Corunie, a w Zamościu, który już od dłuższego czasu czynił starania, aby zorganizować imprezę w skali kontynentu.

Szacunkowy koszt imprezy to ok. 1,5 mln zł z czego większa część kwoty stanowić mają wpłaty od uczestników. Reszta pochodzic bęzie m. in. od sponsorów. Mistrzostwa – jak zapewniono na konferencji – będą cały czas transmitowane w internecie, a także relacjonowane w telewizji.

Szacuje się, że ME mogą kosztować ok. 1,5 mln.zł. Znaczną część tej kwoty będą stanowić wpłaty od uczestników, organizatorzy będą zabiegać o dodatkowe środki m.in. od sponsorów.

Zamość gospodarzem Mistrzostw Europy w Podnoszeniu Ciężarów U20 i U23 – konferencja prasowa z udziałem prezesa PZPC Mariusza Jędry, Zdzisława Żołopy – prezesa LOZPC oraz Andrzeja Wnuka-prezydenta Miasta Zamość

Opublikowany przez Życie Zamościa 20 czerwca 2018

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *