Zamojska Infułatka zaprasza do zwiedzania
Dobiegł końca remont zabytkowego, najstarszego budynku Hetmańskiego Grodu – Infułatki przy Katedrze. Unijny projekt „Fabrica Ecclesiae”, parafia katedralna w Zamościu realizowała od 2017 roku
Projekt obejmował prace w Infułatce oraz w Katedrze. Jego głównym założeniem było udostępnienie miejsca dla zwiedzających, a przy prezentacji ekspozycji zastosowano najnowocześniejsze technologie by w przystępny sposób prezentowały dwie najważniejsze postaci związane z miastem: jego założyciela Jana Zamoyskiego oraz jego budowniczego Bernardo Morando. Na ekspozycji znalazły się także elementy wyposażenia kościoła czy księgi kapitualne.
Łączny koszt projektu wyniósł prawie 15 mln złotych. Środki w kwocie 11,5 mln zł pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Środki własne, które zgromadziła parafia katedralna pochodziły z ofiar i wsparcia Miasta Zamość.
Infułatka w Zamościu – dom infułatów, dziekanów zamojskich, na Starym Mieście w Zamościu, przy zamojskiej katedrze.
Wybudowana została pod koniec XVI wieku; przebudowę przeprowadzono w I poł. kolejnego stulecia. Z tego okresu pochodzi wczesnobarokowy portal, bogato ozdobiony płaskorzeźbami oraz kolumnami doryckimi przy wejściu do Infułatki.
Na ścianie dobudowanego od zachodu budynku (dom parafialny) umieszczono tabliczki z nazwiskami wszystkich 28 infułatów i zamojskich dziekanów.
Od 1987 roku mieści się tu Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej z ekspozycją “Fabrica Ecclesiace muzeum techniki i architektury jakie po zmianach w 2020 roku zajmuje także inny, pobliski zabytkowy budynek parafii – domu wikariuszy (tzw. “Wikarówki”).
O całym programie rewitalizacji pisaliśmy TUTAJ
O tym czego mogą się spodziewać zwiedzający mówi proboszcz parafii katedralnej ks. Robert Strus