X Jubieluszowy Turniej Mikołajkowy – otwarcie

W dniu 5.12.2020r. w hali OSiR w Zamościu odbył się X Jubileuszowy Turniej Mikołajkowy w halowej piłce nożnej pod honorowym patronatem J.E. Ks. Biskupa Mariana Rojka, Starosty Zamojskiego Pana Stanisława Grześko, Prezydenta Miasta Zamość Pana Andrzeja Wnuka.

W roku naznaczonym pandemią, ale wyjątkowym z racji 100 lecia tak ważnej Bitwy Warszawskiej, Urodzin Papieża Jana Pawła II, 440- lecia założenia Miasta Zamościa, a także Międzynarodowego Dnia Wolontariusza spotkała się młodzież z klubów sportowych miasta i powiatu Zamojskiego, oraz grup z Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej . Turniej otworzyli Święty Mikołaj i Pani Małgorzata Farion koordynator turnieju, która powiedziała: „W poprzednich latach ten turniej rozpoczynaliśmy defiladą, z prezentacją uczestników nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy i Niemiec. Plany dotyczące organizacji tego jubileuszowego turnieju były również inne. Z uwagi na zmiany, na obostrzenia i bezpieczeństwo uczestników turniej ku naszej wielkiej radości organizowany jest w 2 kategoriach: klubów i grup młodzieżowych z parafii i Szkolnych Kół Caritas:

Kluby sportowe:
1. KS „Sokół” Zwierzyniec
2. MKS Szczebrzeszyn
3. STS „Gryf” Gmina Zamość
4. Football Academy Zamość
5. DKS „Gaudium” Zamość

Grupy młodzieżowe to grupy z parafii:
1. Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Trzęsinach
2. Parafia pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju – 2 zespoły
3. Szkolne Koło Caritas przy SP Płoskie, Gmina Zamość – 2 zespoły.

Zwracając się do zebranych uczestników i wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas dodała – ten rok jest rokiem wielu zmian, zmian na świecie, w Polsce i Kościele. To od nas zależy jaka będzie przyszłość, to od was – młodych ludzi, młodych katolików zależy jaka będzie Polska, jaki będzie Kościół i jaki będzie świat. Ziemia nie potrzebuję już ,,ludzi sukcesu,, Natomiast rozpaczliwie potrzebuje ludzi czyniących dobro. Potrzebuje ludzi, którzy pięknie żyją. Potrzebuje ludzi wielkiej odwagi gotowych włączyć się do walki o bardziej ludzki świat. A te wszystkie wartości mają niewiele wspólnego z sukcesem tak, jak go rozumie nasza kultura. Pandemia roku 2020 zmieniła nam wszystkim priorytety i postrzeganie świata. Niech ludzi czyniących DOBRO będzie jak najwięcej.

Przedstawiony został także Święty Mikołaj, bo to z okazji Jego święta zorganizowany został po raz 10 Turniej Mikołajkowy by grać w piłkę, by rywalizować w duchu fair play i uczyć się dobroczynności, czyli zdolności dzielenia się dobrami duchowymi i materialnymi z drugim człowiekiem. W tym roku dziękujemy szczególnie za to, że możemy spotkać się z drugim człowiekiem osobiście. Nasze spotkanie i Święty Mikołaj to wielka wartość tego turnieju.
Dla większości z nas Święty Mikołaj był to pierwszy święty, którego od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Organizując ten turniej 10 lat temu chcieliśmy pokazać i przybliżyć właściwą postać Świętego Mikołaja, na pewno podobnego do oryginału Świętego Biskupa i tylko na naszej imprezie sportowej prezentujemy od lat Jego prawdziwą, właściwą postać. Święty Mikołaj, późniejszy biskup Miry zdobył serca wiernych nie tylko gorliwością duszpasterską, ale także wielką troską o ich potrzeby materialne.
Święty Mikołaj zwracając się do uczestników życzył dobrej zabawy, a także prosił każdego uczestnika o dbanie o własne zdrowie i innych, obiecując obdarowanie prezentami na zakończenie. Życzył wszystkim zebranym dobrego, owocnego, bezpiecznego czasu i by w rywalizacji sportowej wygrał najlepszy.
W tym wyjątkowym Roku, wielkich rocznic 100 lecia Bitwy Warszawskiej, Urodzin Papieża Jana Pawła II, 440-lecia założenia Miasta Zamościa wszyscy zebrani pamiętając o naszej Ojczyźnie odśpiewali hymn Polski.
Flagę Polski wnieśli na halę zawodnicy Diecezjalnego Klubu Sportowego „Gaudium” Zamość.

Wśród zebranych Gości, którzy wsparli turniej duchowo, organizacyjnie i finansowo na ceremonii otwarcia obecni byli:

– Ks. Miłosław Żur – główny ekonom Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski,
– Starosta Powiatu Zamojskiego Pan Stanisław Grześko
– Przewodniczący Rady Miasta Zamość Pan Piotr Błażewicz
– Prezydenta Miasta Zamość Pana Andrzeja Wnuka reprezentował Z-ca Prezydenta Miasta Zamość Pan Piotr Zając

Instytucjami wspierającymi, Darczyńcami i Partnerami X Jubileuszowego Turnieju Mikołajkowego byli:
1. Ministerstwo Sportu w Warszawie
2. Powiat Zamojski
3. Miasto Zamość
4. Poseł na Sejm RP Pan Sławomir Zawiślak
5. Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
6. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu
7. Drukarnia Attyla
8. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

To dzięki hojności Instytucji i Darczyńców na zakończenie turnieju uczestnicy zostali obdarowani pięknymi medalami, pucharami, statuetkami, dyplomami, nagrodami rzeczowymi i paczkami od Świętego Mikołaja.
W imieniu J.E. Ks. Biskupa Mariana Rojka głos zabrał Ks. Miłosław Żur. Nawiązując do historii Świętego Mikołaja i Świętego Jana Pawła II zwrócił się do młodych ludzi słowami Papieża Polska by wymagali od siebie, nawet jeśli inni tego nie będą wymagać, życzył także błogosławionego czasu, by w zdrowym ciele był zawsze zdrowy duch.
W imieniu Prezydenta Miasta Zamość Pana Andrzeja Wnuka głos zabrał i turniej otworzył Pan Prezydent Piotr Zając witając uczestników, wolontariuszy, trenerów i opiekunów życzył dobrej zabawy w dniu święta wolontariuszy i na turnieju ku czci Świętego Mikołaja. Podkreślił to, że w tym turnieju wszyscy są zwycięzcami, zapowiedział także remont hali, by za rok była jeszcze bardziej okazała.
Głos zabrał również Pan Stanisław Grześko Starostwa Powiatu Zamojskiego nawiązując do historii Polski, historii Świętego Mikołaja, podziękował za zorganizowanie i promowanie wartości i tradycji naszej Ojczyzny.

Po otwarciu wszyscy uczestnicy wzięli udział w „Muzycznej rozgrzewce” poprowadzonej przez Panią Martę Kułaj-Wyszyńską dyrektora Szkoły Muzycznej Yamaha Zamość, do której dołączył Święty Mikołaj. Uczestnicy bawili się świetnie, a wykonywane układy z chustami robiły niesamowite wrażenie.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *