VI Wołyński Rajd Motocyklowy z finałem w Zamościu

Właśnie dzisiaj (8 lipca) końca dobiegła szósta edycja organizowanego przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy wyjątkowego rajdu, który w minioną niedzielę (1 lipca) wyruszył z Puław.

Jego ideą jest upamiętnienie wydarzeń Rzezi Wołyńskiej, której kulminacja przypadła na 11 lipca 1943 r. – dzień przez historyków określany mianem krwawej niedzieli. Wtedy to oddziały UPA dokonały ataku na 99 polskich miejscowości. Wymordowano 17 tysięcy Polaków. Podczas całej rzezi na terenie województwa wołyńskiego zabito według jednych źródeł 50 tys., według innych nawet 130 tys. Polaków.

W rajdzie na Ukrainę w sumie wyruszyło 20 pojazdów. Na trasie ponad 1600 kilometrowej podróży uczestnicy mieli Kowel, Maniewicze, Kostiuchnówkę, Bykownię, Berdyczów, Żytomierz, Równe, Łuck, Kisielin – miejscowości związane z walkami o Polskę oraz z tragicznymi wydarzeniami, które rozegrały się na Wołyniu 75 lat temu.

Głównym punktem akcji był udział w uroczystościach 75. rocznicy Rzezi Wołyńskiej – 7 lipca odbyła się polowa msza święta w Kisielinie, gdzie w 1943 r. w miejscowym kościele UPA zamordowała podczas mszy świętej blisko sto osób, oraz 8 lipca uroczystości w katedrze w Łucku.

Celem rajdu jest także pojednanie polsko-ukraińskie. O nie zabiegają członkowie stowarzyszenia porządkując razem z miejscową ludnością polskie cmentarze. Takich akcji zorganizowano w sumie dziewięć. Dziesiąta miała miejsce w Polsce i dotyczyła porządków na terenie cmentarza prawosławnego we wsi Kosmów nad Bugiem. Oprócz członków stowarzyszenia i młodzieży z Zamościa uczestniczyli w niej także Polacy z Centrum Kulturalno-Edukacyjnе T. O. Sosnowskiego z Równego. Przed nimi kolejne plany – odnowienia  krzyży na kwaterach polskich żołnierzy w Kowlu.

Oprócz idei pojednania uczestnicy rajdu zawieźli na Ukrainę prawie pół tony artykułów spożywczych, chemicznych, przyborów szkolnych, które przekażą Polakom mieszkającym na Wołyniu.

Kresowe Bractwo Motocyklowe zorganizowało uroczyste zakończenie Rajdu, w formie asysty motocyklowej na trasie od Granicy Państwa w Zosinie do Zamościa, na zakończenie podejmując, wspólnie z Prezydentem Miasta Zamościa Andrzejem Wnukiem, jego uczestników w restauracji “Morandówka”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z finału Rajdu w Zamościu

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *