Sympozjum Polska-Iran, szansa rozwoju
Kilkunastoosobowa delegacja przedsiębiorców z Iranu przyjechała do Zamościa w poniedziałek, 22 lutego na zaproszenie prezydenta Andrzeja Wnuka oraz przedstawicieli Unii Szefów Firm Zamojszczyzny . Po konferencji prasowej w Hotelu Koronnym o godz.15.00 odbyło się sympozjum gospodarcze.
Goście z Azji razem z zamojskimi przedsiębiorcami omawiali sposoby rozwinięcia współpracy gospodarczej. O praktycznych aspektach prowadzenia biznesu w Iranie opowiedział Pan Ramin Mehmanparast, ambasador Islamskiej Republiki Iranu, Vahid Tahery, prezes Polsko-Irańskiej Izby Handlowej. Z kolei potencjał gospodarczy regionu lubelskiego nakreśli Pan Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego, Pan Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa orazArtur Habza, dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. W programie sympozjum także wiele innych ciekawych wystąpień o prowadzeniu biznesu z Iranem.
,,… Po tym jak Stany Zjednoczone i Unia Europejska zdecydowały się na zniesienie sankcji gospodarczych i finansowych na Iran przed przedsiębiorcami z tych rejonów świata otworzyła się wielka szansa na istotny rozwój swojej działalności. Strona irańska jest bardzo zainteresowana nawiązaniem kontaktów gospodarczych m.in. z firmami z Zamojszczyzny, o czym przekonywał w poniedziałek Ramin Mehmanparast, ambasador Iranu w Polsce. Myślę, że w obecnej sytuacji rozwinięcie stosunków gospodarczych pomiędzy oboma krajami jest najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić. Widzę szansę dla przedsiębiorców działających w branży rolniczej, dla producentów maszyn górniczych, ale też dla podmiotów działających w transporcie kolejowym i drogowym. Mamy duże pole do popisu, tym bardziej, że Iran plasuje się w ścisłej światowej czołówce państw dysponujących zasobami ropy naftowej i gazu – powiedział ambasador Mehmanparast.
Dzięki staraniom m.in. pana ambasadora, województwo lubelskie nawiązało partnerską współpracę z irańską prowincją Chuzestan. Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski wspomniał o nawiązaniu pierwszych kontaktów gospodarczych. W ubiegłym roku do Iranu wyeksportowano partię drzewek owocowych, a to ma być dopiero początek. Zdajemy sobie sprawę z potencjału, który jest do wykorzystania i wytypowaliśmy już kierunki współpracy. Od dwóch lat prowadzimy misje gospodarcze i jestem pewien, że zaprocentują one zarówno w obszarze eksportu jak i importu – powiedział marszałek Sosnowski.
Swoich nadziei nie krył także Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. Dysponujemy terenami w podstrefie gospodarczej, gdzie z powodzeniem mogłoby powstać centrum logistyczne obsługujące przedsiębiorców z Polski i Iranu. Atutem Zamościa jest linia kolejowa szerokotorowa, który stwarza szanse na intensyfikację współpracy – powiedział prezydent Wnuk…” (info.Biuro Prasowe USzFZ)
Iran jest silnym eksporterem ropy naftowej i gazu ziemnego. To również dobry rynek zbytu produktów spożywczych.
podziękowania dla OLYMPUS POLSKA za Olympus OM-D E-M5
Fotorelacja Janek Cios