Siłaczki, emancypantki i patriotki na wystawie w Arsenale
Dzisiaj (12 września) w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał otwarto wyjątkową wystawę której głównymi bohaterkami są kobiety, które w historii Polski odegrały niezwykle znacząca rolę.
Wystawa „Emancypantki i Patriotki – wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku” nawiązuje nei tylko do stulecia niepodległości ale przede wszystkim do 100. rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce.
Wystawa jest głównym punktem projektu „Szlakiem Emancypantek i Patriotek” a jej celem jest pokazanie kobiet, które od czasów zaborów prowadziły podwójną walkę: o niepodległość i równouprawnienie. Toczyła się ona na różnych płaszczyznach, wokół których zbudowana jest narracja wystawy. Polki aktywnie angażowały się w działalność niepodległościową: uczestnicząc w powstaniach narodowych, wspierając legionistów w czasie I wojny światowej, prowadząc działalności konspiracyjno – bojową, organizując tajną oświatę, walcząc piórem o zachowanie tożsamości narodowej. Równolegle do tych działań rozwijał się w Polsce ruch emancypacyjny, którego aktywistki działały na wcześniej wymienionych polach. Ostatnia część wystawy opowiada o kobietach, które równie godnie walczyły o drugiego człowieka w czasie II wojny światowej. Temat przedstawiono w ujęciu ogólnym jak i lokalnym.
Na wystawie oprócz plansz prezentujących sylwetki „wojowniczek” obejrzeć można kolekcję zabytkowych ubiorów pochodzących głównie z okresu XIX wieku, której twórcą jest Anna Moryto. W kolekcji zawiera się największy w Polsce prywatny zbiór XIX-wiecznych, kompletnych sukien. Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia, które zostaną zaproponowane uczestnikom w formie: wykładów, spotkań i warsztatów tematycznych.
Szczegółowy program związany z projektem „Szlakiem Emancypantek i Patriotek” znajdziecie TUTAJ.
Wystawę można oglądać do grudnia.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Mirosława Chmiela z otwarcia wystawy