Ruszyła akcja „100 litrów krwi na 100-lecie niepodległości”

Dzisiaj (9 październik) w siedzibie Stowarzyszenia „Krok za krokiem’ w  Zamościu krew w ramach akcji oddawali pracownicy, rodzice oraz sympatycy Stowarzyszenia. O zapowiadanej akcji pisaliśmy TUTAJ.

Właśnie dzisiaj w siedzibie Stowarzyszenia gościł krwiobus, w którym krew mogli oddać wszyscy chętni z brakiem przeciwwskazań.

Nastąpiło również uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie promowania krwiodawstwa na terenie Miasta Zamość. Porozumienie podpisali: zastępca Prezydenta Miasta Zamość – Andrzej Zastąpiło, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – Elżbieta Puacz oraz przewodnicząca Stowarzyszenia „Krok za krokiem” w  Zamościu – Maria Król.

Za podjęcie akcji dziękowała kierownik zamojskiego oddziału RCKiK Elżbieta TatarskaTo sytuacja niecodzienna z tego względu, że osoby niepełnosprawne, które nie mogą krwi oddawać promują krwiodawstwo wśród osób pełnosprawnych. Także ogromny szacunek i ogromne podziękowanie za promocję tego honorowego krwiodawstwa przez osoby niepełnosprawne – mówiła podczas spotkania.

Także potencjał akcji doceniła dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – Elżbieta Puacz:

To jest wyzwanie dla osób zdrowych, dla osób które nie znają cierpienia, nie znają bólu, żyją i cieszą się każdym dniem. Każdy z nas w nieznanej dla niego chwili może być tym potrzebującym. Potrzebującym ratowania życia i wtedy ci anonimowi dawcy krwi będą tym wsparciem dla niego w chwilach najcięższych.

Akcja ma także wymiar symboliczny związany z obchodzonym w bieżącym roku 100-leciem odzyskania niepodległości:
To jest taka chwila na zastanowienie się dla nas także pod względem naszych przodków walczących o niepodległość, którzy podjęli walkę chociaż nie wiedzieli czy im się uda, ale podjęli walkę o powrót Polski na mapę i o zachowanie polskości i naszego języka. To dzięki nim my jesteśmy tutaj razem i cieszymy się z tego wielkiego święta. Dlatego też apelujemy do wszystkich osób, aby pamiętali o potrzebujących i dzielili się swoja krwią– dodała dyrektor Puacz.

Do oddawania krwi zachęcał także zastępca Prezydenta Zamościa Andrzej Zastąpiło:
Nie odczuwam żadnych ubocznych skutków, bo się ich nie odczuwa i naprawdę apeluje do wszystkich którzy  mogą,  bo są zdrowi.  Naprawdę to nie boli a jest to fantastyczna akcja, bo można komuś pomóc. Także naprawdę zachęcam.

Do inicjatywy Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Krok za Krokiem może przyłączyć się każdy –  wystarczy oddając krew w Punkcie Krwiodawstwa w Zamościu  przy al. Jana Pawła II 10  w szpitalu „papieskim”, podać hasło: “krok za krokiem”.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *