Pokazy konkursowe i wyjątkowe spotkanie – drugi dzień ZFF

Od dzisiaj (15 sierpnia) do soboty (17 sierpnia) w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” widzowie mogą oglądać filmy konkursowe tegorocznego Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Dzisiaj odbyło się aż pięć projekcji obrazów dokumentalnych i historycznych.

Jako pierwszy zaprezentowany został film prezentujący losy związanych z Zamościem braci Pomarańskich.

„Trzy losy – jedna Polska” w reżyserii Leszka Wiśniewskiego to historia trzech braci: Stefana, Józefa i Zygmunta Pomarańskich. Ich losy są jakże typowe dla owego fenomenu pokolenia wskrzesicieli Niepodległej. Służba w Legionach i Polskiej Organizacji Wojskowej, wojna polsko bolszewicka, praca i działalność społeczna w międzywojniu, Wrzesień 1939 i konspiracja, tragiczny koniec w hitlerowskich kacetach. Józef Piłsudski mawiał o nich moi ulubieni żołnierze i zapewne czekała ich świetlana wojskowa przyszłość w II Rzeczpospolitej, gdyby nie zdjęli mundurów i nie postanowili służyć Polsce codzienną sumienną pracą, której tak wiele było w młodej ojczyźnie.

Drugim filmem zaprezentowanym publiczności był obraz „Mała zagłada” Natalii Korynckiej-Gruz, gdzie w tworzeniu scenariusza uczestniczyła również Anna Janko. To historia trzech generacji kobiet – matka, córka i wnuczka – opowiadają historie wojennej traumy doświadczonej w czasie II wojny światowej w czasie pacyfikacji wsi Sochy 1 czerwca 1943 roku. Punktem wyjścia jest więc historia rodzinna: opowieść o przenoszeniu się traumy wojennej z pokolenia na pokolenie, ale w filmie wychodząc od historii małej bohaterki opowiadamy o dziecku w opresji wojennej a także o okrucieństwie, które ma swoje różne odsłony na różnych wojnach, ale i w czasach pokojowych, kiedy ze szczególną wyrazistością ujawnia się w stosunku człowieka do zwierząt.

„ Wszystko dla Polski – dzieje II Inspektoratu Zamojskiego AK” w  reż. Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków to trzeci z zaprezentowanych dziś  filmów. Ten fabularyzowany film dokumentalny opowiada o strukturze oraz historii II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej, a także staje się punktem wyjścia do przypomnienia roli innych niepodległościowych struktur polskiego państwa podziemnego w trudnym dla Polski historycznym okresie, po zakończeniu II wojny światowej. II Inspektorat Zamojski Armii Krajowej uważa się za największą i najsilniejszą liczebnie inicjatywę konspiracyjną na Lubelszczyźnie po 1947r. To fenomen organizacyjny i społeczny, o którym powinniśmy pamiętać.

Jako czwarty, widzowie mogli obejrzeć  film Erica Bednarskiego „Warszawa: Miasto Podzielone”> to obraz Warszawy w 1941 roku, kiedy młody Polak, ryzykując życiem, kręci amatorski film ukazujący rzeczywistość po obu stronach muru warszawskiego getta. Odnalezienie taśmy po latach jest pretekstem dla reżysera Erica Bednarskiego, by wrócić do wydarzeń wyrwania i odgrodzenia części miasta, eksterminacji mieszkańców i destrukcji.

Ostatnim z prezentowanych dzisiaj  pokazów konkursowych był film „Świadkowie. Obywatele polscy w Auschwitz-Birkenau” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. W rolach głównych można było tutaj  zobaczyć Marka Zająca, Beatę Wodzińską, Miłogosta Reczka, Krzysztofa Czeczota, pochodzącego z Zamościa Waldemara Barwińskiego oraz m. in. Małgorzatę Borycką.

Film którego narratorem jest Marek Zając, ukazuje losy obywateli polskich więzionych w Auschwitz – Polaków, Żydów i Romów – w kontekście historii nazistowskich Niemiec, powstania i funkcjonowania obozu oraz niemieckiego aparatu terroru. Opowiadają o tym sami więźniowie poprzez aktorsko wzbogacone wspomnienia i relacje oraz tworzone przez nich w obozie oraz już na wolności dzieła sztuki. Autorzy oddali także głos pracownikom Muzeum, którzy włączają się w opowieść, wzbogacając ją o swoje osobiste i naukowe świadectwo. Animacja oraz miejscami bogate w emocje zdjęcia dodają dodatkowych walorów tej szczególnej, dramatycznej opowieści.

Po każdym z filmów odbyło się spotkanie z twórcami.

Na zakończenie widzowie mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej lekcji mistrzowskiej z Pawłem Woldanem, laureatem wielu nagród filmowych. Podczas master class reżyser przedstawił fragmenty swoich filmów, by pokazać warsztat pracy filmowca – dokumentalisty.

Paweł Woldan to reżyser, scenarzysta, montażysta, operator kamery, autor ponad 60 filmów dokumentalnych i wielu spektakli Teatru Telewizji. Absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej” (2016).

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *