Od RPA, przez Gujanę Francuską, góry Pamir po Himalajskich gigantów

Od RPA, przez Gujanę Francuską, góry Pamir po Himalajskich gigantów, można by rzec to wędrówka którą przemierzyli uczestnicy w drugim dniu 7 festiwalu podróży Eskapady Kresowe 2021, który odbył się w Zamościu w CKF Stylowy.

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się od oficjalnego otwarcia 7 festiwalu podróży Eskapady Kresowe 2021, którego dokonał prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, witając wszystkich i jednocześnie wręczając prelegentom pamiątkowe upominki od miasta. Zaproszeni goście  otrzymali również upominki od Polskiego Towarzystwa Geograficznego O/Lublin.

W sobotę 25 września 7 edycję festiwalu podróży ESKAPADY KRESOWE otworzył lokalny podróżnik Marek Marcola

Marek Marcola swą przygodę z podróżami rozpoczął w 1979 roku od państwa, którego już nie ma – Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Potem sukcesywnie powiększał krąg odwiedzonych krajów, dochodząc obecnie do 95, położonych na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Ukoronowaniem jego globtroterskiej pasji była podróż dookoła świata, odbyta w 2018 roku. Ten podróżnik – amator, mieszkający w Zwierzyńcu na Roztoczu na własne oczy przekonał się jak wygląda dżungla, step, sawanna, tundra czy pustynia. Miał też okazję skonfrontować sławę z realiami najważniejszych zabytków świata, jak Machu Picchu, Lalibela, Tadż Mahal, Petra, Mur Chiński, piramidy w Gizie, Angor Wat czy Chichen Itza. Ponadto poznał rytm życia całego mnóstwa małych i wielkich miast, a wśród nich Nowego Jorku, Sydney, Tokio, Buenos Aires, Rzymu oraz Johannesburga, największej aglomeracji Republiki Południowej Afryki.

Właśnie temu krajowi poświęcona była prezentacja podczas tegorocznej edycji Festiwalu „Eskapady Kresowe” . RPA to jeden z krajów, który wywołuje różne skojarzenia – jak się na miejscu okazuje – czasami nieprawdziwe. Warto je prostować, a przy okazji pokazywać prawdziwy obraz arcyciekawego miejsca na mapie nie tylko Czarnego Kontynentu, ale i całego globu.

Jedną z gwiazd 7 edycji Eskapad Kresowych był również Tomasz Owsiany .
Uczestniczył już w zamojskim festiwalu niezwykłą opowieścią o Filipinach czym zyskał wielkie grono fanów. W Zamościu ponownie.
Tomasz Owsiany – (1984) urodzony w Toruniu, filolog z wykształcenia i powołania. Miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach. Publikował m.in. w miesięczniku „Poznaj Świat”, „Tygodniku Powszechnym” oraz „Kontynentach”. Autor książek „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” oraz „Pod ciemną skórą Filipin”, uhonorowanej w 2018 roku Nagrodą Magellana oraz nominowanej do Nagrody im. Beaty Pawlak. Laureat Nagrody Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015) za wyprawę „Pod ciemną skórą Filipin”, wyróżnioną także w kategorii Podróż. Jego ostatni projekt reporterski „Do wnętrza Gujany Francuskiej” otrzymał wyróżnienie na Kolosach (za rok) 2018. Najnowsza książka autora, „Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej” zdobyła Nagrodę Magellana 2021 za najlepszą książkę reportażową.
Tomasz spędza długie miesiące w każdym z opisywanych przez siebie krajów. Przed wyjazdem uczy się również lokalnych języków. W swoich podróżach stawia na niespieszną integrację z miejscowymi społecznościami i zgłębianie istotnych tematów społeczno-kulturowych. Stara się być czynnym uczestnikiem codziennych i niecodziennych zdarzeń. W 2018 i 2019 roku spędził łącznie pięć miesięcy w Gujanie Francuskiej, gromadząc kolejny materiał reporterski.
GUJANA FRANCUSKA. KRAJ NAPRAWDĘ, KRAJ NA NIBY.
Gujana Francuska: dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Skrawek Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej – oraz cała mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, które współistnieją pod francuskim płaszczem. Tomasz Owsiany w trakcie samotnej, pięciomiesięcznej podróży reporterskiej podjął pierwszą w Polsce próbę przekrojowego, a zarazem dogłębnego spojrzenia na ten fragment świata.
Tomasz Owsiany, pracując piórem i maczetą, zgłębiał gujańską rzeczywistość. U ciemnoskórych Maronów uczestniczył w ceremonii przesłuchania zmarłego i poznawał wielowymiarową sztukę ludową tembé. Żyjąc z Indianami Teko i Wayana, obserwował skutki ich postępującej modernizacji. Zamieszkał też u starego szamana i proroka Pidimy, który niegdyś założył swój własny kult cargo. U Indian Wayampi, w najbardziej oddalonej wsi w kraju, przekonał się, jak silna potrafi być niechęć wobec fotografii. U Hmongów, w sadach, przy siekaniu mięsa i rodzinnym świętowaniu, gromadził historie ich ucieczki z ogarniętego wojną Laosu i oswajania obcej, gujańskiej ziemi. Poznawał również ostatnie rodziny hmongijskich animistów. Nad rzeką Maroni pomieszkiwał w artystycznym squat’cie wśród francuskich outsiderów. W miastach na wybrzeżu odnalazł rodzinę Kreoli wysiedlonych przymusowo przy budowie Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Przeniknął też do świata garimpeiros: nielegalnych poszukiwaczy złota – najgroźniejszej siły i największej „plagi” gujańskiego interioru.
Jak francuskie prawo i zachodnie wzorce wpływają wprost na codzienność mieszkańców Amazonii? Na ile zła sława garimpeiros jest uzasadniona? Co popycha tak wielu młodych Indian do samobójstw i dlaczego Gujańskie Centrum Kosmiczne częściej frustruje niż inspiruje Gujańczyków? To, między innymi, ze swadą, precyzją i humorem, postarał się wyjaśnić autor pokazu – Tomasz Owsiany.

Kolejną gwiazdą tegorocznego festiwalu Eskapady Kresowe w Zamościu był Piotr Trybalski , ze swoim nagrodzonym kilka dni temu dziełem o człowieku,który wymyślił Himalaje-Andrzej Zawada-Wszechmogący.

Dziennikarz, fotograf, podróżnik i pisarz. Podróżuję, by dziwić się światu, pytać, próbując zrozumieć. Fotografował i pisał o Kubie i Mali, Indiach i Islandii, Malediwach i Pakistanie, Wenezueli i Abchazji, Nepalu i USA. Zdobył tytuł „Travel Photographer of The Year”, nagrody i wyróżnienia w konkursach Leica Street Photo, Urban Photo Awards, Grand Press Photo, konkursie fotograficznym National Geographic.
Jest autorem książek, m.in. „Fotograf w podróży”, „Ja, pustelnik – biografia Piotra Pustelnika, „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”, “Gdyby to nie był Everest…”. Publikował m.in. w „Outside Magazine”, „National Geographic”, „Polityce”, „Przekroju”, „Podróżach”, „Travelerze”. Prowadzi warsztaty fotografii podróżniczej w Polsce i za granicą, i bloga http://fotografwpodrozy.pl.
Ostatnio ukazała się jego książka “Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje” o legendarnym Liderze, twórcy polskiej szkoły zimowego himalaizmu.

W sobotę wieczorem w Centrum Kultury Filmowej Stylowy swoimi wrażeniami z wyprawy do Kirgistanu i na słynny Pik Lenina podzielili się jej uczestnicy Jacek Struk, Edward Szlęzak i Jacek Podkościelny.Jacek Struk kompletuje Koronę Ziemi i jest już na finiszu ma 8 z 9 szczytów wszystkich kontynentów z Denali na Alasce i Vinsonem na Antarktydzie na czele, brakuje Mount Everestu. Lenin miał być sprawdzianem z wysokością ponad 7 tysięcy.
Udało się, Jaculka stanął na szczycie. Nie było łatwo.
Jak przebiegała 3 tygodniowa wyprawa? i jak smakuje Lenin? o tym w sobotę podczas prezentacji zdjęć i filmu z wyprawy mogła wysłuchać zebrana publiczność.

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *