,, Od lata do lata ” – podsumowanie 39 odsłony Zamojskiego Lata Teatralnego. 22.09.2014
,, Od lata do lata ” – podsumowanie 39 odsłony Zamojskiego Lata Teatralnego.
22 września sympatycy, sponsorzy i organizatorzy Zamojskiego Lata Teatralnego spotkali się w Zamojskim Domu Kultury na podsumowaniu 39 odsłony tego wydarzenia. Dyrektor ZDK Janusz Nowosad podziękował prezydentowi miasta Marcinowi Zamoyskiemu oraz sponsorom za finansowe wsparcie Festiwalu. Przypomniał o związkach Zamościa z teatrem i historię ZLT.
Nie wszyscy wiedzą, że Zamość jest miastem posiadającym kilkusetletnie tradycje teatralne. Już założyciel ,, Padwy Północy ” humanista i mecenas kultury, kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski pałał miłością ku Melpomenie. Dla uświetnienia jego wesela z Krystyną Radziwiłłówną odbyło się 12 stycznia 1578 r. na dworze królowej w Jazdowie – historyczne przedstawienie ,, Odprawy posłów greckich ” Jana Kochanowskiego. Spektakl, którego wysokie koszty poniósł oczywiście Zamoyski – zaprezentowano na wolnym powietrzu. Wystawienie ,, Odprawy” włączyło Polskę w krąg europejskiej, renesansowej kultury teatralnej.
W ślady swego poprzednika poszedł jego wnuk Jan Zamoyski ,, Sobiepan” W Zamościu w zapusty 1660 r. odbyła się polska prapremiera Corneille’owskiego ,,Cyda” w tłumaczeniu Jana Andrzeja Morsztyna.
W rok po ,,Cydzie” wystawiono w Zamościu sztukę o Semiramidzie i Niniwie, zaś w 1663 r. – dramat nieznanego autora ,, Polska napadnięta przez Szwedy”. W 1668 r. na zamojskim dworze zaprezentowano inscenizacje – dialogu o św. Janie Chrzcicielu oraz tragedii o Judycie i Holofernesie.
Na wskrzeszenie teatralnych tradycji czekać musiał Zamość trzy wieki. Wiosną 1948 r. lubelski Teatr Miejski wystawił na Rynku Wielkim szekspirowskie ,, Poskromienie złośnicy”,. Kolejne przedstawienie teatralne odbyło się przed zamojskim ratuszem w 1963 r. Było to – wystawione przez lubelski teatr widowisko Krumłowskiego ,, Królowa przedmieścia”. Wśród wykonawców gromkie brawa zbierali utalentowani aktorzy Stanisław Mikulski i Jan Machulski. Nikt nie przypuszczał wówczas, że ostatni z wymienionych zapisze się kilkanaście lat później na trwałe na kartach zamojskich teatralnych dokonań.
Początek ZLT miał miejsce w lipcu 1975 r. kiedy do Zamościa przybyła na wakacyjny obóz 50 osobowa grupa uczestników kół miłośników teatru współdziałających z Teatrem ,,Ochoty” w Warszawie. Przyjechali na zaproszenie ZG PTTK w ramach akcji ,,Zamość wczoraj, dziś, jutro”zaprezentowali zamościanom oraz odwiedzającym miasto turystom szereg spektakli teatralnych.
W roku następnym aktorzy Teatru Ochoty ponownie odwiedzili Zamość. Wspólnymi siłami, z pomocą specjalistów z warszawskiego Teatru Narodowego i Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, przygotowały plenerowe przedstawienie szekspirowskiej tragedii ,,Romeo i Julia”.
Wymarzoną , naturalną scenerią okazał się Rynek Wielki renesansowej Starówki.
31 lipca 1976 r. o dwudziestej pierwszej odegrano z wieży ratusza hejnał, po czym w blasku reflektorów wypadli przed renesansowe schody ratusza – uzbrojeni w szpady przedstawiciele zwaśnionych rodów Werony – Capulettich i Montecchich.
Tak rozpoczął się spektakl, stanowiący finał pierwszego Zamojskiego Lata Teatralnego, jednocześnie zaś otwierający przed imprezą szerokie perspektywy.
Nawiązując do bogatych tradycji Zamojskiego Lata Teatralnego dyrektor ZDK przedstawił koncepcje programu obchodów 40 – lecia Festiwalu. W przyszłym roku organizatorzy chcą zaprosić do współpracy mieszkańców Zamościa i razem z nimi stworzyć widowisko teatralne oparte na dramacie Wiliama Szekspira ,,Romeo i Julia”, wykorzystując architekturę miasta, w tym ratuszowe schody, zamieniając najpiękniejszy rynek w Polsce , w magiczną przestrzeń teatralną.
Za opiekę artystyczną nad projektem odpowiedzialny będzie uczestniczący w spotkaniu Igor Gorzkowski, reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło, a także dyrektor artystyczny Teatru Ochoty w Warszawie oraz Bożena Stryjkówna, aktorka Teatru Ochoty.
Głównym atutem projektu jest widowiskowość oraz społeczny wymiar. Aktorami staliby się mieszkańcy miasta – ok. 100 osób
Widowisko poprzedzi cykl akcji parateatralnych, których zwieńczeniem będzie premiera spektaklu. Przez środek Rynku poprowadzona zostanie granica dzieląca miasto na dwie połowy odpowiadające wpływom rodów Capulettich i Montecchich. Przez trzy tygodnie poprzedzające premierę Zamość będzie żył teatrem. Sympatycy i członkowie rodów będą rywalizować na polu sztuki, wiedzy, kulinariów. Organizatorzy zaplanowali liczne turnieje np. piłkarski, kulinarny.
O projekcie i jego realizacji opowiedział też Igor Gorzkowski – odpowiedzialny za opiekę artystyczną. Spotkanie uświetnił pieśniarz z Krakowa Paweł Orkisz.i towarzyszący mu Piotr Bzowski. W jego wykonaniu usłyszeliśmy dramatyczne i nostalgiczne ballady autorskie oraz pieśni Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego.
Harmonogram projektu
Etap I – marzec 2015 – Castingi, przydział ról i zadań
Etap II – kwiecień – maj 2015 – Wizyty studyjne, przydział kolejnych zadań
Etap III – czerwiec 2015 – Próby – akcje parateatralne
Finał – lipiec 2015 – PREMIERA na Rynku Wielkim
Fotorelacja cz.1 Janek Cios[nggallery id=466]
Fotorelacja cz.2 Mirosław Chmiel