Obchody 79. rocznicy ataku ZSRR na Polskę

Wczoraj (17 września) na zamojskiej Rotundzie odbyły się uroczyste obchody symbolicznego „noża w plecy” czyli ataku sowieckiego na ziemie polskie do którego doszło w 1939 roku.

Dokładnie 79 lat temu łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. W wyniku ataku Rosja wprowadziła na tereny Polski ponad 4 tysiące czołgów, 1800 samolotów i prawie 2 mln żołnierzy, którym Polacy mogli przeciwstawić niespełna 300 tysięczną armię walczącą już i tak z niemieckim agresorem. W wyniku ataku do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy a deportowano ponad kilkaset tysięcy obywateli. Polscy jeńcy wzięci do niewoli zginęli m. in. w Katyniu, Starobielsku, Charkowie, Miednoje czy Ostaszkowie.

-Wkroczenie Armii Czerwonej otworzyło nowy tragiczny rozdział w historii Polski i całej Europy. Dla milionów polskich obywateli sowiecki atak był wielkim wstrząsem, który pokazał dotychczas nieznane oblicze ludzkości. Był mobilizacją depczącą człowieka i wszystko co ludzkie w imię zabójczej nienawiści i ideologii – mówił podczas mszy św. w zamojskiej Katedrze proboszcz parafii Robert Strus.

Msza św. w intencji Ojczyzny poprzedziła uroczystości patriotyczne, których świadkiem kolejny raz była Rotunda Zamojska.

To właśnie tam tradycyjnie już odbyła się manifestacja patriotyczna, ceremoniał wojskowy, czy okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Zamość, Andrzeja Wnuka który w swoich słowach docenił świadectwo pamięci i obecności zamościan na obchodach rocznicowych.

Po latach milczenia i fałszowania historii możemy oddać hołd tym wszystkim którzy zginęli podczas działań wojennych prowadzonych z drugim agresorem – Rosją Sowiecką. Wszyscy pamiętamy 79 lat temu wybuch wojny, napaść hitlerowskich Niemiec na Polskę była niczym w porównaniu do tego co się wydarzyło 17 dni później. To na nasze tereny, na tereny Zamojszczyzny wkroczyły wojska sowieckie jeszcze bardziej, jeszcze mocniej gwałcąc prawo międzynarodowe, niszcząc mienie i zabijając naszych mieszkańców – powiedział prezydent Zamościa w swoim przemówieniu. W swoim przemówieniu Andrzej Wnuk odniósł się także  do faktu, że opór sowietom stawili tylko wojskowi oraz służby ochrony pogranicza.

Polska była całkowicie zaskoczona agresją Armii Czerwonej. Atak na Wschodzie pozbawił, Armię Polską zaplecza do przeorganizowania sił. Wprowadził dezorientację i panikę w szeregach. Na arenie międzynarodowej glos Polski o agresji sowieckiej został całkowicie zlekceważony. Równocześnie propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako wyprawę wyzwoleńczą w obronie ludności zachodniej Ukrainy i Białorusi – mogliśmy usłyszeć w przemówieniu Prezydenta Zamościa.

Podczas uroczystości nie zabrakło też apelu poległych, salwy honorowej a delegacje złożyły symboliczne wieńce i kwiaty.

 

 

 

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *