O stosunkach polsko-ukraińskich w WSHE
Jak mówić i pamiętać o zbrodniach dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej?
Czy można wybaczyć okrucieństwo ? W jaki sposób przeszłość wpływa na obecne relacje i politykę w stosunkach polsko-ukraińskich ?
To tylko niektóre tematy dyskutowane w trakcie konferencji zorganizowanej w dniach 5-6.07.2021r. przez Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Zamościu oraz Towarzystwo Wiedzy Obronnej Zarząd Oddziału w Zamościu pt. Pamięć o ludobójstwie ukraińskich nacjonalistów a problem bezpieczeństwa i stosunków polsko-ukraińskich.
Na konferencję zjechali się prelegenci z różnych stron Polski. Nie zabrakło również relacji światków tych wydarzeń. Szczególnie przejmująca była obrazowo przedstawiona historia ocalonej z rzezi wołyńskiej Pani Janiny Kalinowskiej.
Temat konferencji jest tematem trudnym, można nawet śmiało powiedzieć, że kontrowersyjnym – mówi Rektor WSHE dr Małgorzata Szreniawska. – ale właśnie o tę kontrowersję w tym przypadku chodzi. Po to żebyśmy pamiętali i mówili jakie piętno na ludności wywiera wojna i do czego prowadzi nienawiść.
Konferencja stała się też okazją do dyskusji o współczesnych problemach bezpieczeństwa, dotyczących wojny hybrydowej, migracji ekonomicznych, polityki międzynarodowej i szeroko pojętych relacji polsko-ukraińskich.
Patronat Honorowy nad konferencją sprawowali:
Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk oraz Starosta Zamojski Stanisław Grześko