Msza Nr 2 G-dur Franza Schuberta w Kościele MB Królowej Polski w Zamościu

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Tadeusza Wicherka zaprosiła w niedzielę 22.10.2017 o godz.. 12:30 do Kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu na wspaniały koncert  Msza nr 2 G-dur Franza Schuberta w wykonaniu;

Chóru Akademii Rolniczej w Lublinie absolwenci lat 80-tychChóru Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie , najstarszy chór akademicki po Chórze KUL-u, obchodzący w tym roku 65-lecie swojej działalności.  Początki działalności artystycznej Chóru sięgają roku 1952. Z inicjatywy studentów Wydziału Rolniczego UMCS wiosną tego roku powstał zespół instrumentalno-wokalny, który już jesienią przerodził się w kilkudziesięcioosobowy chór.

Dyrygent Chóru Wojciech Maciejowski, przez 10 lat był chórzystą i solistą Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jerzego Kurczewskiego. Jest absolwentem muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Podyplomowego Studium Dyrygenckiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Wydziału Wokalno–Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem klasa prof. Ewy Wdowickiej ).
W 1990 roku był stypendystą Towarzystwa Mozartowskiego i Akademii Mozarteum w Salzburgu, gdzie pod kierunkiem prof. E. Häfligera i E. Tappy pracował nad interpretacją muzyki Mozarta.
Wojciech Maciejowski w roku 2003 uzyskał w Akademii Muzycznej w Warszawie tytuł doktora habilitowanego sztuki. Od 2008 roku pełni funkcję Dziekana Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2010 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. Często prowadzi mistrzowskie kursy wokalne oraz uczestniczy w pracach jury międzynarodowych konkursów.

Chóru Ziemi Zamojskiej “Contra” –  działa przy Klubie Batalionowym w Zamościu od 2009 r. Do 03.12.2015 r. dyrygentem chóru była Pani Anna Cios. Obecnie chór prowadzi Pani Katarzyna Wasilewska. Repertuar: pieśni religijne, ludowe i rozrywkowe. Chórzyści koncertują w kraju i za granicą. W 2010 i 2012 r. Chór wystąpił na Balkan Folk Fest w Bułgarii.

Katarzyna Jabłońska – sopran
Piotr Maciejowski – tenor
Damian Wilma – baryton
Elżbieta Charlińska – organy oraz
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Tadeusza Wicherka.
Przygotowanie chórów; Martyna Krasnodębska, Ewelina Kaczmarczyk, Wojciech Maciejowski,  Katarzyna Wasilewska.
Głównym koordynatorem całego przedsięwzięcia był menadżer i chórzysta Chóru Ziemi Zamojskiej “Contra”  – Marcin Kiecana.

Jak powiedział dyrygent Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego Tadeusz Wicherek.….Msza nr 2 G-dur Franza Schuberta była wykonana 30 lat temu podczas Zamojskich Dni Muzyki, wykonawcami wtedy byli ówcześni chórzyści Akademii Rolniczej w Lublinie. Cała Msza to są stałe części Mszy św.począwszy od Kyrie eleison aż do Agnus Dei (Panie zmiłuj się nad nami). Warto zwrócić uwagę na spójność muzyczną w jaki sposób Szubert napisał tę Mszę np.Credo ( wyznanie wiary. Wierzę w jednego Boba…) jak poszczególne sekwencje są zilustrowane muzycznie. Zaczyna się bardzo delikatnie ale w pewnym momencie kiedy mówimy ukrzyżowany również za nas jak mocno kompozytor tutaj akcentuje to ukrzyżowanie, ćwierćnuty są jakby takimi gwoździami. Później następuje Zmartwychwstanie muzyka w orkiestrze narasta i widać,że muzyka jest ściśle związana z tekstem.

Koncert Msza nr 2 G-dur Franza Schuberta otrzymał Honorowy Patronat Jego Magnificencji Prof. dr hab. dr h.c. multi Zygmunta Litwińczuka Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie 

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *