Marcin Prus i spotkanie z młodzieżą

W nowej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu przy ul. Kr.Jadwigi 8 odbyło się spotkanie w ramach PLAŻA OPEN. Gościem spotkania był mistrz, reprezentant Polski w piłce siatkowej – Marcin Prus

97-krotny, były reprezentant Polski – Marcin Prus 6 lipca odwiedził Zamość, by spotkać się z młodzieżą i opowiedzieć ciekawe historie nie tylko z czasów gry w siatkówkę, ale także te pochodzące z życia codziennego każdego z nas.

Wyczynowy sport to nie tylko sukcesy, medale, trofea czy pierwsze strony gazet i główne newsy w największych telewizjach. To także pasmo porażek, wyrzeczeń i sytuacji, które wielu z nas mogą wydawać się nierealne, trudne do wyobrażenia.. Marcin Prus, w ramach misji powierzonej przez Polski Związek Piłki Siatkowej, odbywa rocznie od 120 do 150 spotkań z młodzieżą w całej Polsce, a że robi to od kilku lat, lekko licząc spotkał się już z ponad 100 000 słuchaczy! Dla legendarnego siatkarza największym sukcesem jest nie to, że młodzież zapamięta imię i nazwisko osoby, z którą się spotkała ale to, że wyniosą z tego spotkania coś więcej niż tylko autograf czy wspólne zdjęcie.

Kto spodziewał się opowieści tylko i wyłącznie o sukcesach i blaskach kariery wybitnego sportowca, w tym wypadku siatkarza ten srogo się pomylił. 13 operacji, pozostawienie samemu sobie w obliczu ogromne bólu i cierpienia z powodu zrujnowanego zdrowia i zakończonej kariery, to jedne z wielu trudnych sytuacji, z którymi musiał zmierzyć się zawodnik grający na pozycji środkowego. Rzadko zdarza się by w obecnych czasach młodzież wytrzymała dłużej niż godzinę, bez spojrzenia w ekran swojego smartfona. Marcin Prus sprawił, że młodzi adepci siatkówki oraz piłki ręcznej zapomnieli choć na chwilę w jakich czasach żyją, słuchali z pasją nie przeszkadzając swojemu bohaterowi, zadawali inteligentne pytania, których nie powstydziliby się zawodowi dziennikarze.

Nie zabrakło chwili wzruszeń, gdy Marcin Prus przytoczył historię spotkania z młodzieżą w jednej z katowickich szkół. W ów placówce padło pytanie, jakie jest wasze marzenie? Padały oczywiste odpowiedzi jak wygrać poszczególne zawody sportowe, znaleźć dobrą pracę. Jedna z ponad 350 dzieci poruszała się na wózku, jej odpowiedź na pytanie: O czym marzysz najbardziej na świece?
Odpowiedziała: O tym by wstać z wózka i stanąć na własne nogi. Niestety przez chorobę jej marzenia nigdy się nie spełnią, z tej strony mamy do wszystkich zarówno tych młodszych jak i starszych. Uważajcie co robicie, życie macie jedno a jak musicie się popisywać, róbcie to z głową i bez narażenia własnego zdrowia.
– Bardzo dziękuje miastu Zamość oraz OSIR-owi za przyjęcie i gościnę. Widząc pasję w oczach dzieciaków, ich skupienie i chęć poznania historii nie tylko mojej, ale także innych ludzi, których zapewne nigdy nie będzie dane im poznać, jestem zbudowany tym, jak dorośli i dojrzali mogą być kilkunastolatkowie. Jestem dumny, że mogłem być Waszym gościem – powiedział Marcin Prus.

Marcin Prus  powiedział …   spotkanie to było spotkaniem psychologiczno –  motywacyjnym bardziej w tę stronę z opowiadaniem o tych rzeczach, które są związane z karierą sportowca, plusami i minusami tego typu rzeczy. Zależało mi aby młodzież dowiedziała się prawie wszystkich szczegółów, przybliżyć im osobę reprezentanta Polski.Widać było, że zaangażowanie młodych ludzi było bardzo duże. Celem również była promocja nowej hali sportowej OSiR u aby pokazać,że oprócz tenisa ziemnego można tutaj uprawiać inne dyscypliny sportowe min.siatkówkę. Od pewnego czasu chcę przypominać o podstawowych zasadach,które zanikają w naszym życiu; dziękuję, proszę , przepraszam. Nikomu nie chcemy czegoś narzucać, nakazywać ale przypomnienie takich wartości jest istotne gdy chcemy pokazywać osobę reprezentanta Polski a młodzi chcieliby brać przykład z takiej osoby to fajnie poopowiadać jakim się jest człowiekiem, do jakiego się dąży, jakiego człowieka powinni młodzi ludzie widzieć w reprezentancie Polski. Zatracamy się w środowisku internetu a nie dbamy o środowisko własne. Zapominamy,że człowieczeństwo jest najważniejsze. Warto rozgraniczyć te dwa światy i poświęcić więcej czasu na rzecz relacji międzyludzkich. Czy udaje mi się zmieniać ludzi, może trochę tak ponieważ dostaję informację ze  strony słuchaczy,że takie spotkania mają sens i chcieliby w takich spotkaniach uczestniczyć bo otwierają się inne horyzonty myślowe.

Spotkanie to odbyło się w ramach projektu PLAŻA OPEN siatkówki plażowej rangi Mistrzostw Polski i projektu ORLEN
Spotkanie przygotował dyr. OSiR Mateusz Ferens i dyr. Wydziału Kultury i Sportu Małgorzata Bzówka

Advertisements

One thought on “Marcin Prus i spotkanie z młodzieżą

  • 7 lipca 2017 o 16:37
    Permalink

    Najlepsze spotkanie motywacyjne na jakim byłam!
    Dziękujemy za odwiedziny! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *