Kto Ty Jesteś? Polak Mały! Spotkanie z okazji 11 listopada
Czy znasz wiersz “Kto Ty jesteś? Polak mały?
Okazuje się, że znają go prawie wszyscy Polacy. Nie bez powodu, ponieważ jego słowa pochodzą z lubianego “katechizmu polskiego dziecka”, który towarzyszy nam w zajęciach szkolnych od lat. Aby uczcić nasze oddanie Polsce, w sobotę 11 listopada, z okazji 99. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyło się interesujące spotkanie. Doszło do niego w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach zajęć edukacyjnych “Kto Ty Jesteś? Polak Mały!“. Tytuł zajęć nawiązuje do “Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy z roku 1901 roku, który jest kanonem polskich lektur.
Poniżej fragment tekstu:
Władysław Bełza
Katechizm polskiego dziecka
— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czym ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czym zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziecię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie.
Zmiana pierwszej strofki dla dziewczątek:
— Kto ty jesteś?
— Polka mała.
— Jaki znak twój?
— Lilia biała.
itd.
Tekst został zaczerpnięty ze strony wolnelektury.pl.
Więcej o zajęciach
Zajęcia opracowane zostały w oparciu o projekt edukacyjny IPN “Historia w Kolorach”. To bardzo interesująca inicjatywa przeznaczona głównie dla najmłodszych patriotów i wielbicieli naszego kraju. Ma na celu wzbogacać wartości przekazywane dzieciom i uświadamiać je poprzez prezentację kart z historii Polski.
Tym bardziej cieszy, że podczas spotkania najmłodsi wraz ze swoimi rodzicami aktywnie zwiedzali stałą wystawą w Pawilonie pod Kurtyną i poznawali polskie symbole narodowe. Wszystko to w ramach spotkania “Kto ty jesteś? Polak mały“. Poniżej znajduje się kilka kadrów z których uśmiechają się do widzów mali Polacy.
Warto rzucić okiem także na projekt wizualiacji zasobów muzeum.