Konferencja UNESCO w Zamościu
Dzisiaj 22 listopada o godz. 09.30 w Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej „Luneta” ul . Łukasińskiego 2E. w Zamościu rozpoczęła się Regionalna Konferencja Europy Środkowej i Wschodniej Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jest to platforma wymiany doświadczeń, informacji i założeń, której tematem przewodnim w tym roku jest wzrost świadomości i zaangażowania lokalnej społeczności na rzecz Światowego Dziedzictwa.
Na Konferencjię przybyli przedstawiciele z miast : Rygi, Budapesztu, Wiednia, Sighisoary, Kutnej Hory, Banskiej Stiavnicy, Lwowa, Warszawy, Torunia, Krakowa i Wieliczki. Obradom przewodniczył Denis Ricard – Sekretarz Generalny Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pani v-ce prezydent Magdalena Dołgan powiedziała nam jak UNESCO pomaga Zamościowi ...w przyszłym roku Zamość będzie obchodził jubileusz 25 lecia wpisania na listę UNESCO. Już wtedy Zamość był pięknym miastem o wspaniałych wartościach kulturalnych, architektonicznych. Dzięki temu, że jesteśmy na tej liście mogliśmy te wartości i to piękno naszego miasta utrzymywać i rozwijać, chociażby przy staraniu się o fundusze zewnętrzne. Są też tego tytułu obwarowania i obowiązki. Musimy cały czas dbać o piękno Starówki, musimy dbać aby to miasto cały czas ,,żyło” aby się rozwijało i cieszyło zarówno mieszkańców jaki wszystkich, którzy odwiedzą Zamość.
Akos Capdebo z Budapesztu – koordynator regionalny OWHC przedstawił nam …… mają miejsce konferencje światowe, od ustanowienia naszego regionu w Budapeszcie w 1996 r. i od tej pory spotykamy się z przedstawicielami miast UNESCO co dwa lata w różnych krajach. Oprócz tych konferencji również współpracujemy na innych płaszczyznach czyli oprócz spotykania się podczas oficjalnych takich wydarzeń również prowadzimy wymianę młodzieżową bądź wymianę ekspertów i w ten sposób współpracujemy ze sobą, jest to jak do tej pory bardzo owocna współpraca.
Podnoszenie świadomości dotyczącej dziedzictwa kulturowego jest bardzo ważnym zagadnieniem. Ważnym jest aby to robić od dzieciństwa czyli skupić się na najmłodszej grupie odbiorców, na dzieciach. Dlatego też będziemy dzisiaj rozmawiać również o tych programach dotyczących młodzieży i wzrostu świadomości pośród młodzieży. Tematem tej konferencji, będzie również lokalna komunikacja i podnoszenie świadomości dotyczącej dziedzictwa kulturowego, w jaki sposób zaangażować lokalne społeczności w uczestnictwie podnoszeniu tej świadomości dotyczącej dziedzictwa kulturowego.
Konferencja potrwa do 24 listopada