Koncepcja budowy filharmonii w Zamościu
W Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej „Luneta” , przy ul. W.Łukasińskiego 2 E 30 czerwca o godz. 13.30 odbyła się prezentację koncepcji budowy filharmonii w Zamościu.
W spotkaniu uczestniczyli; główny zainteresowany i pomysłodawca Tadeusz Wicherek dyrektor i dyrygent Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, który przedstawił biuro RYSY Architekci Rafał Sieraczyński, władze miasta; v-ce prezydent Andrzej Zastąpiło, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu: Małgorzata Bzówka i licznie zgromadzeni zainteresowani powstaniem filharmonii zamojskiej.
Filharmonia Zamojska będzie gmachem charakteryzującym się indywidualną i niepowtarzalną formą o unikalnych walorach architektonicznych elewacji, wnętrz i otoczenia.
Zarówno powierzchnię zabudowy, powierzchnię użytkową, kubaturę budynku i
rozwiązania materiałowo-techniczne zaproponuje pracownia projektowa opracowująca – w oparciu o przyjęte przez inwestora założenia – koncepcję budynku.
Jednak przez analogię z innymi, powstałymi w ostatnich latach budynkami o podobnym przeznaczeniu oraz ilości i wielkości pomieszczeń można przyjąć że filharmonia będzie gmachem 3-4 kondygnacyjnym o powierzchni zabudowy ok. 3000 m2 i kubaturze ok. 60000 m3.
Filharmonia będzie siedzibą Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Będzie budynkiem wielofunkcyjnym, a oprócz koncertów muzyki
klasycznej i popularnej będą w nim organizowane spektakle operowe, \ baletowe i
teatralne, konkursy taneczne, konferencje, sympozja, zjazdy itp.
Gmach będzie podzielony na dwie części. W pierwszej przeznaczonej dla gości do której prowadziło będzie wejście główne znajdą się m.in.: sala koncertowa, sala kameralna, foyer z szatnią, kasy biletowe, toalety dla gości i kawiarnia.
Cześć druga będzie zapleczem filharmonii w którym znajdą się m.in.
pomieszczenia administracyjne, socjalne, garderoby, sale ćwiczeń, magazyny i pokoje
gościnne.
Duża sala koncertowa i mała sala kameralna połączone będą foyer, która również będzie służyć jako przestrzeń wystawiennicza dla wielkogabarytowych ekspozycji / eksponatów.
Urbanistycznie obiekt nawiązuje do historycznego układu umocnień wokół renesansowego miasta Zamość. Układ form sal koncertowych i amfiteatru jest negatywem przestrzennym formy bastionu. Bastion odstraszał, Filharmonia zaprasza.
Ważnym aspektem programowym jest wielofunkcyjność (funkcje centrum kongresowego, spektaklach teatralnych i operowych oraz o funkcji wystawienniczej przeszklonego na miasto foyer)
Na cały kompleks składają się dwie sale koncertowe (mniejsza i większa), a także plac w formie amfiteatru, gdzie mogą być realizowane przedstawienia bądź koncerty plenerowe. Architektura zewnętrzna służyć może też np. skaterom.
We wnętrzu filharmonii zaprojektowano także magazyny, szatnie, kasy, garderoby dla muzyków, pomieszczenia administracyjne, a także 4 pokoje hotelowe.
W budynku przewidziano także miejsca na różne usługi, m.in. kawiarenkę czy sklep muzyczny.
Obie sale koncertowe zewnątrz sprawiają wrażenie oddzielnych budynków, jednak połączone są wspólnym foyer, które częściowo jest obniżone, aby nie zasłaniać sylwety miasta od strony ulicy Sadowej.
Taki układ pozwala na jednoczesne użycie obu sal bez wzajemnego zakłócania odbioru przez przenikające dźwięki. Duża sala pomieści 800 osób. Środkowa część foteli ma być ruchoma co pozwolić ma na ich zsunięcie, gdy będzie potrzeba stworzenia wolnej przestrzeni, np. do tańca.
Planowana powierzchnia filharmonii to 8,5 tys. m².
Parametry techniczne:
Powierzchnia użytkowa: 8563 m 2
Powierzchnia całkowita: 9775m 2
Powierzchnia zabudowy: 4565m 2
Kubatura całkowita: 66084 m 3
Sala koncertowa: 800 osób
Sala kameralna: 180 osób
Wizualizacje RYSY Architekci Rafał Sieraczyński