„Kody przestrzeni” w BWA

Wczoraj w Biurze Wstaw Artystycznych Galerii Zamojskiej odbył się wernisaż malarstwa Janusza Rafała Głowackiego.

Jak mówi autor jego malarstwo w ciągu ostatnich lat uległo kolejnej metamorfozie stylistycznej, doprowadzającej do odejścia od bogactwa chromatycznego, tak charakterystycznego dla wcześniejszych jego etapów:

-Obecne obrazy są bardziej „graficzne”, ascetyczne w środkach wyrazu, operujące bardziej wyrazistą metaforą narracyjną, a przede wszystkim stały się mocniejsze w rozpoznawalnej optycznej konstrukcji, gdzie widoczne jest na pierwszy rzut oka, prawo kontrastu. Nadmiar i niedostatek psuje każdą rzecz – ta przepiękna sentencja od dłuższego czasu towarzyszy mi w pracy twórczej w której rozstrzygam jak dużo niedostatku, a jak mało nadmiaru musi zawierać każdy twór zmierzający w kierunku piękna, by mógł stać się „pięknem”- mówi Janusz Rafał Głowacki

JANUSZ RAFAŁ GŁOWACKI

Urodzony w 1959 roku w Częstochowie. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w  pracowni Andrzeja Pietscha w 1985 roku. Od 1999 roku asystent, a od 2004 roku adiunkt w Zakładzie Malarstwa i Rysunku Instytutu Plastyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza). Bierze udział w wystawach indywidualnych oraz uczestniczy w ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. Stała ekspozycja obrazów znajduje się w Galerii Kersten w Krakowie.

Wystawę oglądać można do 2 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.