GABRIELA ŁYKO – wernisaż malarstwa w BWA Galeria Zamojska
W BWA Galeria Zamojska 3 marca 2017 r o godz. 17.00 odbył się wernisaż malarstwa GABRIELI ŁYKO.
GABRIELA ŁYKO urodzona w 1954r. w Żółkiewce na Lubelszczyźnie. Absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego w Zamościu. Studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Hermana, pod kierunkiem adiunkta Walentego Wróblewskiego.
Twórczość w dziedzinie malarstwa. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Ponadto brała udział w ogólnopolskich plenerach malarskich i rzeźbiarskich, a także w wielu aukcjach charytatywnych.
Prace artystki znajdują się w zbiorach galerii oraz kolekcjach prywatnych koneserów dzieł sztuki w kraju i za granicą m.in. Niemcy, Włochy, Francja, Japonia, USA, Canada.
Nagroda:2002 r – nagroda Prezydenta Miasta Zamościa za najlepszą pracę wybraną przez internautów w konkursie Zamojskiego Środowiska Plastycznego „Dzieło roku 2002”
Wystawy indywidualne:
1993 – Castelleone – Włochy „Galeria d’arte Solaio
1997 – Sztum – Sztumskie Centrum Kultury „Galeria Pałacowa”
1998 – Barlewice – Barlewicki Ośrodek Kultury
– Pasłęk – Gminny Ośrodek Kultury
1999 – Küppern -Niemcy „Kunstgalerie-Gastwirt”
2000 – Galeria Jednego Obrazu – Ratusz Zamojski
2002 – Zamość-Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska
– Zamość – Klub Garnizonowy
2003 – Zamość – „Pożegnanie z Afryką”
– Mannheim – Niemcy „Kulturzentrum – Phisikalische Terapie”
– Heidelberg – Niemcy „Kunsthalle”
2004-2007 – Mannheim – Niemcy „Kunstgalerie Chopin – Reisebüro
2005 – Zamość – Salon Artystyczny Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej
2008 – Köln – Niemcy – Kunstgalerie Polnischeclub – Max Natorff
2012 – Krasnystaw – Miejski Ośrodek Kultury – Biblioteka
2016 – Zamość „XI Letnie Spotkanie Artystyczne” – Corner Pub
Jubileusz 40-lecia twórczości artystycznej zamojskiej malarki Gabrieli Łyko jest pretekstem do spojrzenia na jej obrazy z perspektywy czasowej.
Sposób postrzegania świata i otaczającej rzeczywistości przez Gabrielę Łyko bliski jest polskiemu malarstwu realistycznemu. Odwołując się do tradycji i czerpiąc ze wzorców dawnych mistrzów jest i pozostaje artystką poszukującą indywidualnego języka wypowiedzi. Malarskie inspiracje czerpie z piękna i powabu wszechobecnej przyrody oraz zachwytu nad ludźmi, których często portretuje. Nie zarysowała się i niewidoczna jest wyrazista dominanta jednego tematu lub fascynacja jednolitą formą artystycznego wyrazu. Medium, poprzez które najchętniej wyraża swe emocje oraz wrażenia z odbioru rzeczywistości, to malarstwo sztalugowe. Posługuje się także techniką akwarelową i pastelową, które stanowią istotną formę plastycznej wypowiedzi. Ważny jest również rysunek jako odrębna, szkicowa ale niebagatelna forma artystycznego przekazu. Oglądając obrazy Gabrieli Łyko odnoszę wrażenie, że pejzaż, portret lub martwa natura są jedynie przyczynkiem, powodem, który pobudza ją do pracy, a malowanie dostarcza wiele satysfakcji i radości.
W dorobku twórczym artystki są obrazy, które można przyporządkować do trzech cykli tematycznych: pejzaż, portret, kompozycje martwej natury.
Wszystko, co od początku swych artystycznych działań malarka Gabriela Łyko stworzyła, powstało w kontekście poznawania świata i wyrażenia siebie. Wewnętrzny porządek obrazu spotyka się z emocją, której i widz także ulega.