Dotknięcie anioła na SACROFILMIE
W drugim dniu XXII Międzynarodowego Dnia Filmu Religijnego SACROFILM Zamość 2017 publiczność mogła obejrzeć film okrzyknięty na świecie 22 nominacjami i przyjmujący również bardzo dobre recenzje, film pt. Dotknięcie Anioła.
Henryk Schoenker opowiada o ocaleniu swojej najbliższej rodziny oraz śmierci innych ludzi, z goryczą wspominając nieudaną próbę legalnej emigracji śląskich Żydów.
Czy był możliwy inny scenariusz Holocaustu? Czy historia Żydów w Polsce mogłaby potoczyć się pod okupacją hitlerowską inaczej, gdyby świat zachodni nie odniósł się do nich z tak szokującą obojętnością? Henryk Schoenker, syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu ujawnia światu nieznaną historię tragicznej szansy emigracji Żydów. Zanim zrodziłą się idea obozu Auschwitz-Birkenau, jesienią 1939 roku powstało w mieście Biuro Emigracji Żydów do Palestyny. Założył je na rozkaz niemieckich władz wojskowych Leo Schoenker, ojciec bohatera filmu. Tysiące ludzi w nadziei na ratunek ściągały ze Śląska do zwykłego miasteczka Oświęcim. Schoenker wezwany do Berlina do Eichmanna składał sprawozdanie z wielką wiarą i konkretnym planem międzynarodowego działania. Niestety, na skutek obojętności świata idea legalnej emigracji legła w gruzach. Dziś Henryk wraca w ruiny rodzinnej rezydencji, które niosą echa tamtych wydarzeń.
Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z reżyserem Markiem Tomaszem Pawłowskim i Producent Małgorzatą Walczak, którzy opowiadali historię powstania filmu, znalezienia takiej osoby jak Henryk Schoenker i całą historię wydarzeń, które miały miejsce przy realizacji tego filmu twierdząc,że ten film powstawał naprawdę z dotknięciem anioła. Ciekawostką jest również to, że w Polsce jest małe zainteresowanie filmem choć Henryk Schoenker – główny bohater wyraźnie mówi, że dzięki narażaniu życia przez Polaków dużo Żydów uratowało swoje życie a nie była to taka prosta decyzja gdzie groziła kara śmierci za ukrywanie ich.