Brat Anatol apostoł Maryi – premiera filmu w Zamościu

Stowarzyszenie Przyjaciół Anatola Kaszczuka w Zamościu pod przewodnictwem ks.prałata Zdzisława Ciżmińskiego zaprosiła na premierę filmu pt.,, Brat Anatol apostoł Maryi ” w dn.28.10.2023

Uroczysta premiera rozpoczęła się od modlitwy różańcowej Legionów Maryi a następnie mszy św. o godz.10.30 w Kościele MB.Kr.Polski w Zamościu pod przewodnictwem ks.Józefa Orchowskiego, Kustosza Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy wraz z księżmi prowadzącymi Legiony Maryi w Archidiecezji lubelskiej i Zamościu o błogosławieństwo Boże w przygotowaniach do procesu beatyfikacyjnego śp. Anatola Kaszczuka.

W kazaniu wygłoszonym ks.Józef Orchowski powiedział m.in –  Legion Maryi, Orędzie Fatimskie, Kongresy Różańcowe, nieustanny różaniec, różańcowe Jerycha i tyle nie wymienionych dzieł i inicjatyw apostolskich, wszędzie jest obecna jego miłość, praca, cierpienie i nieustannie przesuwane paciorki różańca, jego ulubionej modlitwie.To On mi zaproponował abyśmy zrobili Kongres Maryjny i tak zaproponował jedną, drugą osobę, trzecią a także m.in ks. Zdzisława Ciżmińskiego i wtedy ks. Zdzisław zakładał na Poznaniu Legion Maryi. Anatol Kaszczuk przemierzywszy tyle krajów jako żołnierz polski na uchodźstwie kończy swoją wędrówkę jako nowicjusz u Ojców Dominikanów w Irlandii, ale miejsce to było tylko czasową przystanią. Tutaj  na modlitwie przed figurą Matki Najświętrzej zrozumiał, że Maryja ma dla niego inny plan, wspomniał że bardzo tym się zasmucił. Po tylu wysiłkach i trudach poszukiwań mam do tego zwariowanego świata, chaosu, wszelkiego kłamstwa jeszcze raz powrócić? Po siedmiu tygodniach poszedł do ojca Anzelma , mistrza nowicjatu u Dominikanów  i powiedział; Ojcze wydaje mi się , że ja na nowicjusza dominikańskiego za dużo myślę o Legionie Maryi. Powinienem być zajęty czymś innym. Wtedy Ojciec Anzelm odpowiedział – widzisz, jeżeli miałbyś powołanie do Legionu Maryi to nie ma nic pilniejszego do zrobienia jak właśnie teraz wprowadzić do Polski  Legion Maryi. I tak po wielu latach pielgrzymowania po świecie powrócił do Ojczyzny. Odtąd we wszystkich dziełach Maryjnych w Polsce był jego ślad. Wszystkie listy i opracowania rozpoczynał od słów.Pamiętam jak zasiadł przy stole w Bydgoszczy na plebani pisał pewne rzeczy i na początku pisał – kocham, służę. To był głos serca  i działania twórcze niezmordowanej pracy i troski aby jak najrychlej nastąpił Triumf Niepokalanego Serca Maryi.

O osobie Anatola Kaszczuka możemy przeczytać w materiale Stowarzyszenie Przyjaciół Anatola Kaszczuka w Zamościu, pod przewodnictwem ks.Prałata Zdzisława Ciżmińskiego zorganizowało 4 marca w Kościele rektoralnym pw.św. Katarzyny – w 111 rocznicę urodzin Anatola Kaszczuka sympozjum  o życiu i świadectwach osób, które znały śp.Anatola Kaszczuka.

Po mszy św. zebrani przeszli do Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu ul. Odrodzenia 9 na premierę filmu ,, Brat Anatol apostoł Maryi ” Przed projekcją filmu reżyser Janusz Hanas podziękował wszystkim za wkład w realizację tego filmu. Opowiedział również pewną historię o Anatolu Kaszczuku – Anatol jako trzyletnie dziecko ciężko zachorował i według lekarzy nie było już żadnej szansy na wyleczenie, wówczas matka zaniosła go do cerkwi przed obraz Maryi mówiąc ,,Matko Boża, on jest twój, ratuj go”

Po premierze filmu ks. prałata Zdzisława Ciżmiński wręczył  w imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Anatola Kaszczuka w Zamościu podziękowania twórcom filmu, jak również wszystkim członkom Legiony Maryi za wsparcie finansowe w realizację tego materiału aby ta informacja o twórcy Legionów Maryi w Polsce rozszerzała się do jak największej ilości osób prosząc o błogosławieństwo Boże w przygotowaniach do procesu beatyfikacyjnego śp. Anatola Kaszczuka.

Film ,,Brat Anatol apostoł Maryi” powstał z inspiracji Legionu Maryi w Lublinie i Zamościu, ks.Mirosława Kawczyńskiego, ks.prałata Jana Zdzisława Ciżmińskiego, śp.Zofii Szczur.

Producent  – Stowarzyszenie Przyjaciół Anatola Kaszczuka w Zamościu. Producent wykonawczy Lubelska Wytwórnia Filmowa.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *