Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny – I ETAP

W pierwszym dniu XXX Jubileuszowego Czteroetapowego Bieg Pokoju zawodnicy wystartowali z ul. Grodzkiej przy Rynku Wielkim i mieli do pokonania 35 km do Zwierzyńca.Do biegu zgłosiło się 118 zawodników.

Wyniki I ETAPU http://biegpokoju.zamosc.pl/index.php/aktualne/wyniki-1-etap

Z historii Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny

II wojna światowa przyniosła naszemu krajowi ogrom nieszczęść. Według Małej Encyklopedii Wojskowej straty w ludziach w Polsce wyniosły 6 028 000 osób co daje w tamtym czasie 220 osób na 1000 mieszkańców. Procentowo w stosunku do całej ludności były to straty największe spośród wszystkich państw uczestniczących w II wojnie światowej.
Podobnie jak straty ludzkie ogromne były straty materialne. Polska poniosła globalnie straty w wysokości 18,882 miliarda dolarów ( po ówczesnym kursie) ,co daje na jednego obywatela 626 dolarów. Wyższe straty poniósł w tej wojnie jedynie Związek Radziecki.
Trzeba było wiele lat, aby odbudować substancję ludzka i materialną państwa. Społeczeństwo przez wiele lat musiało się godzić z wieloma wyrzeczeniami. Należy pamiętać również ,że po wojnie istniał nie uregulowany problem granic zachodnich. Problem ten miał być uregulowany w traktacie pokojowym, którego faktycznie nigdy nie podpisano.

Pamięć o wydarzeniach o tych czasach, wraz z biegiem lat, zaczęła się zacierać i problem ten, w świadomości społecznej, wraz z odchodzeniem świadków tych wydarzeń był mniej ostry. Podejmowane w tym zakresie różne działania w celu potrzymania pamięci spraw które przyniosła wojna, nie zawsze spotykały się z pełna aprobatą społeczeństwa

Jeśli jeszcze w latach sześćdziesiątych pamięć o tamtych czasach była niezmiernie żywa, to już w latach siedemdziesiątych młodzi ludzie już patrzyli na te sprawy z mniejszą emocją. Nałożył się na to problem wiedzy o wysokim poziomie życia obywateli ówczesnej Republiki Federalnej Niemiec (tzw. Niemcy zachodnie) jak i podejmowane działania różnych środowisk, które nie były zainteresowane, aby świadomość naszych obywateli w tym zakresie zachować.

W Republice Federalnej Niemiec w latach osiemdziesiątych, wzmogły się działania tzw. przesiedleńców, którzy protestowali przeciwko powojennym ustaleniom w sprawie granic, podjętym w Jałcie i Poczdamie i naciskali na rząd RFN w sprawie nie uznawania polskiej granicy na Odrze i Nysie.

W związku z powyższym, wiele środowisk podjęło działania, w celu zachowania pamięci narodu o
skutkach II wojny światowej dla naszego narodu. Z tych przyczyn ( przedstawionych tu w ogromnym skrócie) w akcję tą włączyło się również Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Podjęto decyzję o organizowaniu w dniu 1 września Międzynarodowego Dnia Walki Związków Zawodowych o Pokój i Powszechne Rozbrojenie. Pierwsze takie ogólnopolskie spotkanie związkowców odbyło się 1 września 1986 roku w Bydgoszczy.
Uroczystości w Bydgoszczy miały na celu przypomnienie o tzw. niedzieli bydgoskiej gdzie 10 września 1939 roku w egzekucjach ulicznych hitlerowcy w pierwszym etapie ok. 1500 Polaków a później kilka tysięcy, w tym żołnierzy Wojska Polskiego. Ogółem na Pomorzu do 30 listopada 1939 roku zamordowano ok. 20 000 osób w tym znaczna część z nich zginęła w Bydgoszczy. W następnym roku podobne uroczystości odbyły się w Zamościu. 

1 września 1987 roku w Zamościu zorganizowaliśmy Międzynarodowy Dzień Walki Związków
Zawodowych o Pokój i Powszechne Rozbrojenie. Uroczystości zamojskie miały przypomnieć w
całym kraju o tragedii wysiedleń Zamojszczyzny i tragedii jej dzieci.

Oprócz mieszkańców Zamościa, zaprosiliśmy do uczestniczenia w tych uroczystościach przedstawicieli związków zawodowych z 16 ówczesnych sąsiednich województw. W uroczystościach wzięło ok. 40 000 uczestników. Opiekę nad poszczególnymi województwami przyjęły zakłady pracy w Zamościu. Witano gości na granicy województwa, zapoznawano z pracą opiekujących się zakładów pracy oraz uczestniczono wspólnie w wieczornych uroczystościach. Kolejna uroczystość odbyła się 1
września 1988 roku w Legnicy. Celem tych uroczystości przypomnienie heroicznych zmagań żołnierza polskiego na przestrzeni wieków z różnymi najeźdźcami.

W czasie uroczystości zamojskiej, oprócz oficjalnej imprezy, zostało zorganizowanych 16 imprez towarzyszących. Jedną z nich był „Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny”. Uczestnicy przed biegiem spotkali się z byłymi dziećmi Zamojszczyzny mieszkańcami Zamojszczyzny, którzy przetrwali wysiedlenia. Byli oni honorowymi starterami biegu. Przebiegał on przez miejsca związane z wysiedleniami Zamojszczyzny. Zaplanowano , aby bieg odbywał się co roku. 

W miejscach startu i na metach biegu odbywały się i odbywają się uroczystości upamiętniające wysiedlenia Zamojszczyzny i tragedię Dzieci Zamojszczyzny. Start do pierwszego biegu nastąpił 28 sierpnia 1987 r. o godz. 14,00 z ulicy Akademickiej. 21 zawodników, na sygnał Sędziego Głównego
Biegu p. Lucjana Ksykiewicza, wyruszyło w kierunku Zwierzyńca. Do mety dotarło 20. W biegu uczestniczą zawodnicy aktywnie biegający a od drugiego biegu również zawodniczki. Warte podkreślenia jest to, że w biegu uczestniczą osoby niepełnosprawne. Są to osoby niewidome i niedowidzące często pilotowane przez widzących oraz osoby na wózkach inwalidzkich.

Na miejscach etapowych odbywają się uroczystości poświęcone pamięci tragedii wysiedleń a w spotkaniach tych uczestniczą zawodnicy a również też już nieliczni uczestnicy wydarzeń lat 1942-1943. Ważne, że w tych uroczystościach uczestniczą młodzi mieszkańcy Zwierzyńca, Krasnobrodu, Skierbieszowa i Zamościa.

Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny jest biegiem trudnym. Odbywa się na przełomie sierpnia i września. Zawodnicy przebiegają 100 km w ciągu czterech dni. Nie jest to bieg w którym może nastąpić w ciągu kilku dni regeneracja organizmu po jednodniowym wysiłku. Stąd w biegu tym biorą
udział zazwyczaj doświadczeni biegacze . Trzeba przyznać , że większość z nich podkreśla ważność
patriotyczną tego biegu. Ale również należy podkreślić , że zazwyczaj ich udział w tym biegu nie jest
jednorazowy. Są tacy zawodnicy wśród kobiet i mężczyzn którzy uczestniczyli już w ponad dwudziestu takich biegach.
info. o historii Biegu Ryszard Łepik

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *