97. Rocznica Odzyskania Niepodległości – obchody w Zamościu

Zamościanie również uczestniczyli w uczczeniu 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody 97 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczął  Zamojski Marsz Niepodległości, który wyruszył z parkingu przy PZU ul.Partyzantów i W.Łukasińskiego gdzie organizatorzy złożyli wiązankę przy Krzyżu Katyńskim przy Kościele św. Katarzyny i dalej przeszli w kierunku Katedry Zamojskiej pw św. Tomasza  gdzie o godz.10.00 odbyła się Msza św. za Ojczyznę.

O godz.11 rozpoczęła się manifestacja  patriotyczna na Rynku Wielkim, w przemówieniu swoim Prezydent Andrzej Wnuk przedstawił okoliczności historyczne dzięki którym mogliśmy uzyskać niepodległość.  Po wystąpieniu Prezydenta nastąpił apel poległych, salwa honorowa, złożenie przed płytą upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu wieńców i wiązanek. Manifestację patriotyczną zakończyła defilada z udziałem: żołnierzy, służb mundurowych, pocztów sztandarowych oraz Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.
Uroczystości na Rynku Wielkim przygotował 3.Zamojski Batalion Zmechanizowany.

O godz.12.00 odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta w sali Consulatus zamojskiego Ratusza, na której rodzice Bartosza Orzechowskiego  – oficera Wojska Polskiego , który zginął w Iraku odebrali dla Bartosza przyznany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zamościa. Na zakończenie sesji odbył się koncert pieśni patriotycznej, który wykonał Chór Ziemi Zamojskiej „Contra”.

11.11.1918 – data, o której zapomnieć nie można
W dniu dzisiejszym, 11 listopada, obchodzimy jedno z najważniejszych świąt patrząc na przekrój całego roku – Narodowe Święto Niepodległości. W 1918 roku, po 123 latach zniewolenia, Polska odzyskała suwerenność i powróciła na mapy Europy i świata. Dzieje tego święta państwowego są burzliwe. Formalnie ustanowione w 1937 roku, ale już w 1939 roku nieobchodzone, zakazane, ażeby w 1989 roku powrócić już na stałe, jako dzień zwycięstwa i odrodzenia się Polski.

Jak doszło do tego, że Polska przestała istnieć?
Otóż, wiek XVIII był bardzo burzliwy jeśli chodzi o sytuację wewnętrzną, jak i zewnętrzną Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W Sejmie odrzucano kolejne próby reform, takie jak opodatkowanie szlachty, duchowieństwa, zniesienie zasady liberum veto. Przeciwko nowym ustawom występowała też magnateria. Chaos w kraju wykorzystały państwa ościenne: Prusy, Rosja i Austria. W 1764 pierwsze dwa na sejmie konwokacyjnym zawiązały porozumienie, w którym zobowiązał się do wspólnego wystąpienia zbrojnego przeciwko Rzeczpospolitej, kiedy sytuacja będzie tego wymagała.
I tak w 1772 odbył się I rozbiór Polski dokonany przez Prusy, Rosję oraz Austrię. Utraciliśmy 211 tys. km² i 4,5 miliona ludności.
W 1793 Prusy i Rosja dokonały II rozbioru, Polska utraciła ponad 300 tys. km².
Ostatni, III rozbiór dokonał się w 1795 roku, wykonany przez te same państwa, które uczestniczyły w I rozbiciu. Zaborcy podzielili między siebie resztkę terytorium, które pozostało w granicach Rzeczpospolitej. W wyniku tego podziału Polska zniknęła z map Europy oraz świata.
Oczywiście świadomość ludzi skąd pochodzą, jakim językiem mówią, nie zmieniła się. Polskę mieli w sercu i dążyli do przywrócenia jej niepodległości. Przed III rozbiorem odbyła się Insurekcja Kościuszkowska, jednak powstanie upadło. Tak samo było z Powstaniem Listopadowym (1830-1831) oraz Powstaniem Styczniowym (1863-1864).
Polska odzyskuje Niepodległość!
29 sierpnia 1918 Rada Komisarzy Ludowych specjalnym dekretem anulowała traktaty rozbiorowe, 7 października Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski i 11 listopada przekazała naczelne dowództwo wojska Józefowi Piłsudskiemu. Polska się odrodziła! Do odzyskania suwerenności i powrotu Polski na mapy Europy przyczynili się także: Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Józef Haller, Ignacy Paderewski, Władysław Sikorski, Kazimierz Sosnkowski oraz Wincenty Witos.
Jak dzień 11 listopada wygląda w dzisiejszych latach?
Narodowe Święto Niepodległości jest dniem wolnym od szkoły, czy też pracy. W dniu dzisiejszym nie można zapomnieć o wywieszeniu Flagi. Najważniejsze uroczystości elit polskich, polityków odbywają się w Warszawie na palcu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Od kilku lat organizowany jest także Marsz Niepodległości organizowany przez Ruch Narodowy.
W dniu dzisiejszym wszyscy powinniśmy być zjednoczeni. Wszyscy powinniśmy być Patriotami, powinniśmy razem obchodzić święto, bez podziałów, czy przechodzenia obok niego w sposób ignorancki. Musimy pamiętać o tych wszystkich, którzy przelali krew walcząc o Polskę. Bądźmy Patriotami, nie bójmy się tak siebie określać. Pamiętajcie – Patriota nie jest złym człowiekiem. Bez poczucia przynależności państwowej, kulturowej, językowej dzisiaj mogłoby nie być wolnej Polski. Powstańcy, nasi przodkowie czując ową przynależność, walczyli o niepodległą Polskę, w której mamy możliwość żyć.( I LO w Końskich).

Fotorelacja Mirosław Chmiel

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *