„Egzotyczna Europa w 100. rocznicę śmierci Józefa Brandta” – otwarcie wystawy w Arsenale

W Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu 10.11.2015 o godz.17.00 odbyło się otwarcie wystawy pt.„Egzotyczna Europa” Wystawę otworzył dyr. Muzeum Zamojskiego w Zamościu Andrzej Urbański.

Wystawa „Egzotyczna Europa” to jedna z najbardziej atrakcyjnych wystaw prezentowanych w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu.  Zorganizowana została przez Muzeum Zamojskie w 100. rocznicę śmierci Józefa Brandta – wybitnego polskiego malarza, batalisty, urodzonego w pobliskim Szczebrzeszynie. Założyciela i opiekuna tzw. szkoły monachijskiej, skupiającej od 1870 roku wielu polskich artystów kształcących się w tym mieście. Celem wystawy jest ukazanie odmienności tematycznej i stylistycznej malarstwa polskiego drugiej połowy XIX i początków XX wieku, które powstało w kręgu monachijskich środowisk artystycznych. Zgromadzono na niej płótna takich artystów jak: Józef Brandt, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Józef Chełmoński, Stanisław Witkiewicz (ojciec), Włodzimierz Tetmajer, Alfred Wierusz – Kowalski, Antoni Kozakiewicz i wielu innych. Obrazy pochodzą z kolekcji największych muzeów w kraju.

Tytuł – “Egzotyczna Europa” – nawiązuje do tego, jaką Polskę widzieli na obrazach polskich monachijczyków odbiorcy z Europy Zachodniej oraz innych krajów kontynentu.

Przy otwarciu wystawy.„Egzotyczna Europa” gościli znakomici goście, dyr. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce –  Anna Fic-Lazor, z-ca Małgorzata Mazurkiewicz, z-ca dyr. Muzeum Lubelskiego w Lublinie Jolanta Żuk-Orysiak, Anatol Syluch dyr. Wołyńskiego muzeum krajoznawczego w Łucku.
Otwarcie wystawy uświetnił koncert w wykonaniu Krzysztofa i Piotra Stopa.

Obrazy pochodzą ze zbiorów:
Muzeum Narodowego w Krakowie  Muzeum Narodowego w Poznaniu  Muzeum Narodowego w Warszawie  Muzeum Narodowego we Wrocławiu  Muzeum Okręgowego w Lesznie Muzeum Okręgowego w Tarnowie  Muzeum Okręgowego w Toruniu Muzeum Śląskiego w Katowicach  Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu  Muzeum Lubelskiego w Lublinie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku  Muzeum Zamojskiego w Zamościu

Foto, Mirosław Chmiel, Janek Cios

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.