75 Rocznica Wysiedleń na Zamojszczyźnie – uroczystości przy pomniku Ofiar Faszyzmu
W 75 Rocznicę Wysiedleń na Zamojszczyźnie 27 listopada 2017 r. odbyły się uroczystości upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Zamościu.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego , do zebranych skierował słowa Prezes Zarządu Okręgu Zamość Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Julian Grudzień – Dziecko Zamojszczyzny, jeden z uczestników tamtych chwil. ,,, spotykamy się na apelu pamięci. 75 lat temu w tym miejscu odbył się pierwszy apel dla więźniów hitlerowskiego obozu dla wysiedlonej ludności Zamojszczyzny. Jako pierwsi stanęli do apelu mieszkańcy gminy Skierbieszów. Na tym apelu stałem i ja jako 5 -letni chłopiec. Ten plac, na którym się znajdujemy ogrodzony był kolczastym drutem, z tej strony od ul. Piłsudskiego była brama wjazdowa., 16 baraków, wieże wartownicze wokół ogrodzenia.
Andrzej Dera – Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP odczytał przesłanie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy …. wysiedlenia oraz eksterminacja Zamojszczyzny to jedna z największych zbrodni niemieckich dokonanych na Polakach podczas okupacji naszego kraju w okresie II wojny światowej. W 75 rocznicę tych wydarzeń oddajemy hołd wszystkim ofiarom okrutnych akcji wysiedleńczych. Zawsze będziemy pamiętać o męczeństwie którego doznali, ponieważ byli Polakami i stanowili przeszkodę na drodze do urzeczywistnienia nazistowskiej ideologii. Tragedia Zamojszczyzny rozpoczęła się 27 listopada 1942 r. W wyniku brutalnych działań hitlerowców wypędzonych zostało ze swoich domów ponad 100 tyś. mieszkańców polskich wsi. Ich miejsce zajmowali niemieccy osadnicy,.Dzieci wydzierane rodzicom stały się straszliwym symbolem cierpień Zamojszczyzny.30 tyś. polskich dzieci, które wysłano do obozów zagłady a w najlepszym razie do fabryk Rzeszy lub przymusowo zgermanizowano w niemieckich rodzinach ciągle oskarża w trybunale historii. Musimy uczynić wszystko aby nigdy totalitaryzm , pogarda dla drugiego człowieka i nienawiść nie mogły się odrodzić doprowadzić do podobnych tragedii…
Po wystąpieniach odbył się apel pamięci i złożenie wiązanek i kwiatów pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu.W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele. Andrzej Dera – Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP, władze Miasta Zamość, władze samorządowe, wojewódzkie, oświatowe, poczty sztandarowe i młodzież..