20 lutego 2014 r. Karczeby Adama Pańczuka.
20 lutego 2014 roku o godzinie 16:00 odbyło się uroczyste otwarcie wernisażu, podczas którego mogliśmy spotkać się z autorem oraz kupić książkę – a naprawdę warto! Karczeby w ubiegłym roku w Paryżu nominowane były do tytułu the First Photobook of the Year, a lista osiągnięć fotografa jest imponująca!
Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tym samym mianem na polesiu i Podlasiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi i tak jak korzeń byli z nią mocno związani. Adam Pańczuk przez wiele lat portretował tę niezwykłą więź – pełną szacunku, ale też naznaczoną ciężką pracą. Na wystawie pokazuje ją m.in. w serii zaskakujących, mocnych portretów. Prace utrzymane są w konwencji realizmu magicznego, co pozwala na wyjście poza ramy stereotypowego spojrzenia na polską wieś.
Adam Pańczuk pokazał bliski mu świat. Świat niezwykły, w którym zachodzą zmiany podyktowane upływającymi porami roku, ale też upływem czasu.
Adam Pańczuk (1978) mieszka w Warszawie, pracuje wszędzie gdzie znajdzie ciekawy temat. Studiował na Akademii Ekonomicznej, a także fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Realizując swoje projekty zadaje pytania – wprost, a jednocześnie metaforycznie, o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata, ludzi, których spotyka. Był stypendystą Ministerstwa Kultury. Łatwość z jaką posługuje się obrazem, opisuje swoje obserwacje, zaowocowała wielokrotnie prestiżowymi nagrodami – m.in.:
2013 nominacja do „the First Photobook of the Year at the Paris Photo-Aperture”
2011 Pictures of the Year International, II nagroda w Portrait Series
2009 Magnum Expression Award, I Honorowe wyróżnienie
2009 Grand Press Photo I miejsce za reportaż w kategorii Ludzie
2009 Sony World Photography Awards Finalista w kategorii Fine Art Portraiture
2006 National Geographic I miejsce w kategorii Kultura
info ZTF