13 marca 2014 r. Sacrofilm 2014 – podsumowanie.
Sacrofilm: podsumowanie
Zakończyły się XIX Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Sacrofilm. W czasie 6-dniowego przeglądu w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu widzowie obejrzeli 10 filmów, którym towarzyszyły prelekcje oraz dyskusje. Wśród gości nie zabrakło twórców. W tegorocznej edycji Sacrofilmu byli to dokumentaliści: Marcin Janos Krawczyk oraz Małgorzata Pabis. Program dopełniły wykłady, warsztaty telewizyjne oraz debata. Tematem wiodącym XIX Sacrofilmu była rodzina. W projekcjach filmowych Sacrofilmu wzięło udział 1000 widzów.
Wprowadzenia do filmów wygłosili: ks. prof. Marek Lis, o. dr Marek Kotyński oraz Wojciech Kałużyński. Nowością tegorocznego Sacrofilmu były rekolekcje filmowe pod przewodnictwem ks. prof. Marka Lisa oraz warsztaty telewizyjne, które poprowadził ks. Leszek Surma wraz z ekipą Telewizji Regionalnej. W Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu odbyły się 3 wykłady: Tożsamość i posłannictwo rodziny w Familiaris consortio bł. Jana Pawła II (ks. dr J. Jęczeń), Rodzina w islamie z uwzględnieniem sytuacji w Turcji (Yasin Özbek), Rodzina w tradycji judaistycznej (rabin dr Joel Chaim Nowicki)
W czasie XIX Sacrofilmu nie zabrakło tematów poświęconym innym wyznaniom. Tradycji judaistycznej dotyczył film Ramy Burshtein „Wypełnić pustkę” oraz wykład rabina dr Joela Chaima Nowickiego. Islam pojawił się w serbskim filmie „Kręgi” oraz w najnowszym obrazie Asghara Farhadiego „Przeszłość”. Rodzina w islamie była tematem wykładu prezesa Fundacji Dunaj Instytut Dialogu – Yasina Özbeka.
W Sacrofilmie wzięli udział goście zaprzyjaźnionych festiwali z Włoch i Francji: Arnoldo Casali z „Popoli e religijoni” w Terni oraz Piotr Rak reprezentujący francuski przegląd „Kino i pojednanie” z La Salette. Włosi zaprezentowali dwa filmy: „Giro Giro Tondo” oraz „Casomai”. Z kolei francuskiemu sanktuarium poświęcony był film Małgorzaty Pabis „Orędzie Matki Boskiej z La Salette”.
XIX Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Sacrofilm zakończyła debata z udziałem małżeństw, którą poprowadził dr Paweł Sokołowski (KUL) oraz przedpremierowa projekcja filmu „Jak ojciec i syn” z prelekcją Wojciecha Kałużyńskiego.
Kolejna, jubileuszowa edycja Sacrofilmu już za rok.
info CKF Stylowy
Debata [nggallery id=286]
18:30 Projekcja filmu Jak ojciec i syn, re. Hirokazu Koreeda
Wprowadzenie w problematyke filmu i rozmowa po projekcji – Wojciech Kałuynski
Najnowszy film mistrza japonskiego kina Hirokazu Koreedy, wyróniony nagroda Jury na 66.
MFF w Cannes. Ryota dowiaduje sie, e jego szescioletni syn został zamieniony w szpitalu
tu po narodzinach. Meczyzna musi wybrac miedzy biologicznym dzieckiem, a tym, które
dotad wychowywał.