100. rocznica Bitwy pod Komarowem – capstrzyk z ceremoniałem wojskowym
.
100 lat temu pod Komarowem 1 Dywizja Jazdy pod dowództwem pułkownika Juliusza Rommla, zwyciężyła liczniejszą i lepiej uzbrojoną, sowiecką Armię Konną Siemiona Budionnego. Była to ostatnia w historii Europy i jednocześnie największa w XX wieku bitwa kawalerii, uznawana przez historyków także za jedną z przełomowych bitew w historii świata.
W rocznicę tych wydarzeń w miejscu pamięci w Wolicy Śniatyckiej odbyły się obchody, które zorganizowały władze gminy Komarów-Osada, 18 Dywizję Zmechanizowaną z Siedlec i 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy – capstrzyk z ceremoniałem wojskowym.
W sobotę 29 sierpnia o 20.00 odbył się capstrzyk z ceremoniałem wojskowym. Uczestników uroczystości powitała Wójt Gminy Komarów-Osada Wiesława Sieńkowska. W swoim wystąpieniu, podkreśliła, że zwycięstwo sprzed stu lat to jubileusz niezwykły. Historia Europy i Polski byłaby dziś zupełnie inna gdyby nie było zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i Bitwy pod Komarowem.
Następnie głos zabrał gen. bryg. dr Jarosław Gromadziński. Podkreślił poświęcenie polskich żołnierzy i szwoleżerów, którzy walcząc pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” zatrzymali wielokrotnie liczebniejszą Konarmię Budionnego, zmuszając ją do odwrotu. Zaznaczył, że zwycięstwo polskich żołnierzy pod Komarowem było starciem decydującym o dalszych losach Polski i Europy. Przedstawił historię tej niezwykłej bitwy w aspekcie wojskowym i oddał cześć jej bohaterom.
W czasie capstrzyku Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Pan Marcin Romanowski, Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy wręczyli statuetki za współpracę przy organizacji uroczystości 100 Rocznicy Zwycięskiej Bitwy pod Komarowem – 1920.
Uhonorowani zostali:
- gen. broni pil. Jan Śliwka– I zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
- gen. dyw. Jarosław Gromadziński – Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach
- płk Wacław Samocik – Zastępca Dowódcy 19 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie
- ppłk Hubert Trusiuk – Dowódca 19 Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie,
- rtm. kaw. och. Franciszek Paweł Żmudzki– Dowódca Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego
- rtm. kaw. och. Dariusz Waligórski – V-ce Prezes Zarządu Federacji Kawalerii Ochotniczej
- płk Jakub Garbowski – Dowódca 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie
- płk Tadeusz Nastarowicz – Dowódca 2 Lubelskiej Brygady Terytorialnej
Statuetki za wieloletnią i aktywną działalność społeczną na rzecz Gminy Komarów-Osada otrzymali:
- Państwo Beata i Dariusz Hanc
- Pan Alfred Fiałkowski
- Pan Marek Góra
- Pan Edward Michnowicz
- Pan Czesław Olszewski
- Pan Tadeusz Olszewski
- Pan Józef Pawliszak
- Pan Zbigniew Pysiewicz
- Państwo Aneta i Marek Skroban
- Pan Piotr Sołoducha
- Pan Tomasz Sołoducha
- Pani Alicja Wysłocka
- Pani Anna Sikora
- Pan Lech Sikora
- Pan Ludwik Kantor
- Pan Stanisław Kubiński
- Pan Zdzisław Kupiec
- Pan Bartłomiej Schab
- Pan Edward Schab
Dopełnieniem capstrzyku był apel pamięci przeprowadzony przez 19 Batalion Zmechanizowany z Chełma. Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce na mogiłach poległych w bitwie. Podczas sobotniej uroczystości, nawiązując do tradycji ułańskich, druhowie z jednostek OSP Komarów i OSP Antoniówka palili ognisko pamięci o bohaterach zwycięskiej Bitwy pod Komarowem 1920 ( info.Gmina Komarów – Osada)